Nervürlü İnşaat Çeliği Nedir? Kullanım Alanları ve Avantajları Nelerdir?

Nervürlü İnşaat Demiri

İnşaat sektörü ülkemizde hiçbir zaman durmayan ve ülke ekonomisinin çok büyük bir kısmını kapsayan bir sektör. İnşaat sektöründe ihtiyaç duyulan malzemelerin üretimi ve satışı da son derece önemli. Devamlı olarak, yüksek seviyede bir talep söz konusu olduğundan inşaat malzemeleri bolca yatırım alıyor.

İnşaat malzemesi dendiğinde akla ilk gelen birkaç malzemeden bir tanesi nervürlü inşaat çeliği (nervürlü inşaat demiri) olacaktır. Betonarme yapıların vazgeçilmez malzemesi olan nervürlü çelikler yapılarda tonlarca kullanılıyor.

Nervürlü İnşaat Çeliği Nedir?

Silindir şekline sahip olan ve farklı çaplarda üretilen çelikler kısaca inşaat çeliği olarak tanımlanmaktadır. İnşaat çelikleri yapıda beton ile bütünleşerek yapının dayanımını üstlenirler. Deprem yüklerine ve gelen diğer yüklere karşı yapının dayanmasını sağlarlar. Kullanılan çeliğin alanı ne kadar fazla ise yapı o seviyede dayanıklı olur. Nervürlü çeliklerde de amaç budur.

İnşaat çelikleri soğuk burularak çentik ya da çıkıntı olarak isimlendirilebilecek desenlere sahip olurlar. Çentikli çelikler de nervürlü inşaat çeliği olarak isimlendirilir. 1999 depremi sonrasında gelen yeni deprem yönetmeliklerinde nervürlü olmayan çeliklerin kullanımı tamamen yasaklanmaktadır. Artık tüm yapılarda nervürlü inşaat çelikleri kullanılır.

Nervürlü İnşaat Demiri

Nervürlü İnşaat Çeliğinin Avantajları Neler?

Çeliğin dışında hangi malzemeden bahsedersek bahsedelim çentik ya da çıkıntıya sahip olan malzemelerin kayıp gitmesi ya da fiziksel hasar görmesi daha zordur. çeliğin betondan kurtulmaması ve daha sıkı bir şekilde yapıda tutunması istenir. Çentikli yapısı sayesinde bu çelikler çok daha iyi performans gösterirler.

Betonarme yapılarda çeliğin yüzey alanı ne kadar büyürse dayanım o kadar artacaktır. Belirli bir seviyenin üzerinde yapıya olumsuz etkiler gösterebiliyor olsa da oldukça yüksek miktarda çelik kullanımı söz konusu olur. Çeliklerde çentik ya da çıkıntı olduğunda yüzey alanları büyümüş olacaktır. Ekstra alanlar sayesinde yapılar çok daha dayanıklı bir hale gelir.

Nervürlü İnşaat Çeliği Kullanım Alanları Nelerdir?

İsminden de anlaşılabileceği gibi nervürlü inşaat demiri inşaat sektörünün her alanında kullanılmaktadır. Konut inşaatlarından barajlara, köprülerden nükleer santrallerin inşaatına kadar sektörün tamamında nervürlü çelikler tercih edilecektir. Farklı çaplarda üretilen çelikler projelere göre kullanılmaktadır.