Sıvı Yüzey Sertleştirici Nedir? Avantajları Nelerdir?

Sıvı Yüzey Sertleştirici

Betonun saha zeminlerinde kullanılması bazı dezavantajlar ortaya çıkarmaktadır. Beton zeminleri kısa süre içerisinde deformasyona uğrayabilen yapılardır. Bunun olmaması adına yüksek beton sınıfının tercih edilmesi, hazır donatı kullanımı ve ekstra işlemlerin uygulanması şarttır. Atılacak bu adımlar ile birlikte beton zeminler aşınmaya karşı dirençli ve kaliteli bir hale bürünürler.

Beton zeminlerde uygulanması gereken işlemlerin başında yüzey sertleştirme işlemi gelir. Toz ve sıvı sertleştiricilerin kullanımı gerekli olacaktır. Toz sertleştiriciler beton priz alma aşamasındayken uygulanır ve sonrasında işe yaramaz. Ancak sıvı yüzey sertleştirici tamamen priz almış ve kullanıma hazır olan betonlara uygulanabilir.

Sıvı formda olan, uygulandığı beton yüzeyinin sertliğini arttırarak ona ekstra avantajlar sağlayan ürünler sıvı yüzey sertleştiricileridir. Sodyum silikat, potasyum silikat ya da lityum silikattan üretilirler. Ancak lityum silikatın diğer seçeneklere nazaran birçok avantajı beraberinde getirmesi artık tüm uygulamalarda lityum silikatın kullanılmasını sağlamaktadır.

Sıvı Yüzey Sertleştiricileri Avantajları Neler?

Yüzey sertleştiriciler ortaya birçok farklı avantaj koyarlar. Farklı kullanım alanlarının olmasının sebebi de budur. İlk olarak yüzeyin aşınma dayanımını maksimum seviyeye çıkarırlar. Metaller ya da diğer malzemeler ile temas halinde beton aşınmaz bir hale gelir. Zeminin dayanıklılığını da arttırmaktadır. Zemine gelen darbeler zeminin kırılmasına ya da çatlamasına sebep olamaz.

Sıvı Yüzey Sertleştirici

Hem eski hem de yeni betonlara uygulanabilen bir malzemedir. Betonun dökümünden sonra sıvı yüzey sertleştirici kullanılmamış olsa da sonraki dönemde bu malzemeye ihtiyaç duyulduğu anlaşılıp uygulaması yapılabilmektedir. Lekeye ve suya karşı son derece dayanıklıdır. Zeminin estetik açıdan da kötü gözükmesine engel olmaktadır.

Sıvı Yüzey Sertleştiriciler Nerede Kullanılır?

Sıvı yüzey sertleştiricileri genellikle üzerinde yüksek ağırlığa sahip olan malzemeler kullanılır. Fabrikalar sıvı yüzey sertleştirici kullanılan yerlerin ilk sırasında yer alır. Üzerinde yer alan makineler sebebiyle iç kısımda, malzemelerin taşınması için kullanılan ağır tırların yer alması sebebiyle dış sahada yüzey sertleştiricilerin kullanımı söz konusu olmaktadır.

Yüzey sertleştiriciler hastanelerde de sıklıkla tercih edilir. Birçok önemli cihaz yüksek ağırlığa sahiptir ve sıradan beton zemin üzerinde duramazlar. Yüzey sertleştirici kullanımı böyle alanlarda mecburidir.