Yüksek Performanslı Süper Alaşımlar!

Yüksek Performans!

Süper alaşımlar veya yüksek performanslı alaşımlar, yüksek sıcaklıklarda mükemmel mekanik dayanım ve sürünme direnci, iyi yüzey stabilitesi, korozyon ve oksitlenme direnci sergileyen alaşımlardır. Bunlar, tipik olarak, nikel, kobalt veya nikel-demirden bir taban alaşım elementine sahip östenitik yüz merkezli kübik kristal yapıya sahiptir.

Jet türbini

Süperalaşımların gelişimi öncelikli olarak uzay ve enerji endüstrileri tarafından yönlendirilmiştir. Korozyona dayanıklı süper alaşımlar, muazzam ısı ve aşınma direncinin nihai ürünün bütünlüğünün üstünde olduğu aşırı ortamlarda yaygın olarak kullanılmaktadır. Kimyasal ve petrokimyasal proses, enerji santralleri ve petrol ve gaz endüstrileri bu süper alaşımları yaygın olarak kullanmaktadır. Endüstriyel nikel bazlı süper alaşımların birçoğu, krom (Cr), alüminyum (Al), titanyum (Ti), molibden (Mo), tungsten (W), niyobyum (Nb), tantal (Ta) ve kobalt Co). Yüksek performanslı alaşımlar olan süper alaşımlar, korozyon direnci ve çok yönlülük için tercih edilen çelik haline gelmiştir.

Süperalaşımlar hangi uygulamalarda kullanılır?

Uzay Türbin bıçakları ve jet / roket motorları Denizcilik endüstrisi denizaltılar Kimyasal işleme sanayi Nükleer reaktörler Isı eşanjörü boruları Endüstriyel gaz türbinleri gibi alanlarda kullanılmaktadır.

Superalloys’un özellikleri nelerdir?

Yüksek sıcaklıklarda mükemmel mekanik dayanım ve sürünme direncine sahiptir. Aynı zamanda iyi yüzey stabilitesi Korozyona ve oksidasyona dayanıklı olması şeklinde sıralayabiliriz.

Yüksek Performanslı Süper Alaşım

Nikel Bazlı Süperalaşımlar

Nikel bazlı süper alaşımlar, en sıcak parçalar için en yaygın olarak kullanılan en kompleks ve çoğu metalürji uzmanı için tüm süperalaşımların en ilgincidir. Şu anda gelişmiş uçak motorlarının ağırlığının% 50’sinden fazlasını oluşturuyorlar. Bir alaşımlı baz olarak nikelin başlıca özellikleri, yüz merkezli kübik (FCC) nikel matrisinin yüksek faz kararlılığı ve çeşitli doğrudan ve dolaylı yollarla güçlendirilme kabiliyetidir. Ayrıca, nikelin yüzey kararlılığı, krom ve / veya alüminyum ile alaşımlama ile kolayca geliştirilir.

Aşağıda ele alınan nikel bazlı süperalaşımlar, bir düzine kadar elemanı içerdiğinden karmaşık olarak kabul edilir. Buna ek olarak silikon, fosfor, kükürt, oksijen ve azot gibi zararlı unsurlar uygun eritme uygulamaları yoluyla kontrol edilmelidir. Diğer iz elementleri olan; selenyum, bizmut ve kurşun gibi kritik parçalarda çok küçük (ppm) düzeylerde tutulmalıdır. Çoğu dövülmüş nikel bazlı süperalaşımlar,% 10 ila% 20 Cr,% 8 Al ve Ti kombine,% 5 ila 15 Co ve az miktarda bor, zirkonyum, magnezyum ve karbon içerir. Diğer ortak katkı maddeleri molibden, niyobyum ve tungsten olup hepsi çözünenleri ve karbür oluşturucuları güçlendirmek olarak ikili rol oynamaktadır. Sırasıyla Cr2O3 ve Al2O3 oluşumu ile yüzey kararlılığını arttırmak için krom ve alüminyum da gereklidir.