Çip krizi pek çok ülkeyi etkilemeye devam ediyor

Çip krizi

Çip krizi ülkemizin yanı sıra dünya genelinde pek çok firmayı etkilemeye devam ediyor. Peki bu konuda yaşanan son gelişmeler neler?

Yaklaşık son birkaç aydır ülkemizi de etkisi altına alan bir çip kriziyle karşı karşıyayız. Bu durum pek çok ülkenin üretimini etkileyen bir olay olarak yer alıyor. Çip krizinin yaşanmaya başlamasıyla beraber bazı ürünlerin fiyatlarında yükselme yaşanmaya başladı. Ürünlerin fiyatının yükselmesinin bir diğer sebebi de talebin yüksek olması olarak yer alıyor. Yaşanan bu kriz ile ilgili son gelişmeleri gelin hep beraber inceleyelim.

Çip krizi birçok ülkeyi etkiliyor

Bu olay özellikle koronavirüs salgını sonrasında etkili olmaya başladı. Salgın ile beraber çip krizine neden olan sebeplerden birisi de üretim kapasitesinin düşmesi oldu. Pek çok üretim tesisi daha az çalışmaya başlayınca bu durum daha az çip üretimine sebep oldu. Bu krizin yaşanmasında etkili rol oynayan bir diğer durum ise üretimin azalmasının yanı sıra tüketimin artması yani talebin bir anda yükselmeye başlaması. Talep bir anda yükselmeye başlayınca firmalar üretimde talebe yetişememeye başladı ve bu durum çip krizinin daha da büyümesine ve fiyatların daha da yükselmesine sebep oldu.

Çip krizi

Çip krizinin yaşanmasını sağlayan olaylardan birisi de kuraklık felaketi oldu. Bazı kullanıcılar bu durumun ne alaka olduğunu düşünebilir fakat çip üretimi yapılırken bol miktarda su kullanılıyor. Asya ülkelerinde yaşanan kuraklık çip üretimini aksatan önemli durumlardan birisi oldu. Bu doğrultuda çip krizi büyümeye devam ederken pek çok firma bu konuda yeni kararlar aldı.

Bu durum ile ilgili yaşanan sorunlardan birisi PlayStation 5 oyun konsolunun yoğun ilgiyle karşılaşması ve çip krizinden dolayı yoğun talebe yetişememesiydi. Bir diğer sorun ekran kartları ile ilgili oldu. Talep o kadar yoğun oldu ki madencilerin de ekran kartı almasıyla birlikte piyasada ekran kartı kalmadı. Yoğun talep piyasadaki ekran kartı stoklarını kısa sürede tükettiği için bu durum ekran kartı fiyatlarında ciddi bir artışa sebep oldu. Bunun yanı sıra pek çok firma da çip krizinin yaşanmasından dolayı üretim tesislerini durdurma kararı aldı.