Suda Yüzebilen Metal Kompozit Malzeme

metal-sentaktik-köpük

Otomotiv ve denizcilik endüstrilerine büyük katkılarda bulunan Deep Springs Technology ve New York Üniversitesi’nden araştırmacılar suda yüzebilecek özel bir metal matriks konsepti geliştirdi. Yani metal o kadar hafif ki suda yüzebiliyor.

Magnezyum alaşım matriks kompozitiyle yapılan bu madde sentaktik (dizilimsel) köpük olarak biliniyor. Metalin polimer, seramik ya da metal gibi boş parçacıklarla doldurulmasıyla oluşan bu materyaller hafif oluyor. Magnezyum alaşımlı matriks silikon karbitle güçlendirilerek dünyanın ilk metal matrik sentaktik köpüğü üretildi.

Suyun yoğunluğu 1 g/ml olarak biliniyor ve yeni geliştirilen materyalin yoğunluğu 0.92 g/ml yoğunluğuyla suda yüzdüğünden hasar görse bile yüzebilecek deniz araçlarının yapımında kullanılabilir. Ayrıca araştırmacılar maddenin çetin deniz koşullarına karşı da dayanıklı olduğunu gösteriyorlar.

Bununla beraber bu materyalin benzeri hafif polimer matrik kompozitlerinin kullanılmasıyla deniz ve kara taşıtları hafifletilebilir.

New York Üniversitesi Mühendislik Bölümü’nden mühendis Nikhil Gupta; “Çok hafif metal matriks kompozitler sayesinde eğilim yeniden metalik materyallere kayabilir. Metallerin yüksek sıcaklığa dayanma özelliği sayesinde motor ve egzos bileşkeleri gibi parçalarda avantajlı bir kullanım sağlanıyor.” diyor

Bu süper hafif köpükler 25,000 PSI basınca kadar dayanabiliyor ve enerji absorblayıcı olarak görev yapabiliyor.

ABD Ordusu Araştırma Laboratuvarı materyali zırhlı araç uygulamalarında  kullanabilir.

Materyalin ilk prototipleri önümüzdeki yıl üretilmesi bekleniyor.

Araştırma International Journal of Impact Engineering‘de yayınlandı.

Kaynak: http://www.gercekbilim.com/sudan-yuzebilen-metal-kompozit-uretildi