Savunma Sanayi Sözlüğü-Bölüm 2

VTOL

VTOL, dikey kalkış ve iniş ”Vertical Take-Off and Landing” sözcüklerinin kısaltmasıdır. Dikey olarak kalkış ve iniş yapabilen uçaklar için kullanılır. Bu kabiliyete sahip hava araçları özel bir piste ihtiyaç duymadan çok daha kötü koşuldaki yerlere iniş kalkış yapabilirler.


Close-in weapon system-CIWS

Close-in weapon system (CIWS), bir çeşit kısa menzilli gemi hava savunma sistemidir. Neredeyse bütün modern sınıf savaş gemileri bir çeşit CIWS taşımaktadır.

Gemilerde genellikle orta ve uzun menzilli hava savunma füzelerinin vuramadığı anti-gemi füzelerini son aşamada vurmak için tasarlanmıştır. Namlulu CIWS’ler gemiye yaklaşan anti-gemi füzelerini bünyelerindeki toplarla satürasyon atışına tutarak havada mermi bulutu oluştururlar. Bu bulut füzeyi ya da füzenin güdüm sistemini etkisiz hale getirerek gemiyi korur.

Döner tabana monte edilmiş 20 mm’lik radar güdümlü Vulcan makineli topuna sahip olan Phalanx, dünya çapında çok sayıda deniz kuvvetleri tarafından kullanılmaktadır.

Phalanx CIWS

Güdüm Sistemleri

Lazer güdümlü füzeler, sabit ve hareketli hedeflere karşı kullanılan yüksek hassasiyetli ve maliyet etkin bir çözümdür.

Tespit edilen hedefin ısıl izini takip eden kızılötesi güdümlü füzeler, daha çok it dalaşı gibi yakın hava muharebesi sırasında tercih edilmektedir. Bu tercihteki en büyük etken, yakın muharebe esnasında sürekli olarak sakınma manevraları yapan uçağın radar kitlenmesi zorluğudur. Kızılötesi güdümlü füzeler, hedefin ısıl izinin takip ederek ateşlendiği uçaktan bağımsız hareket eder. 

Aktif radar güdümlü füzeler, üzerilerinde dahili olarak bulunan aktif radar arayıcı başlık ve veri bağı sayesinde; at-unut, at-güncelle, birden fazla hedefe kilitlenebilme, her açıdan atış ve karıştırma kaynağına güdümlenme (Home-on-jam) gibi yeteneklere sahiptirler.

Radar arayıcı başlıkları ile aydınlatma gerçekleştiren aktif radar güdümlü füzeler, aydınlattığı hedeflerden yansıyan radar dalgaları ile hedeflerine yönelmektedirler.


Lazer İkaz Sistemi

​Lazer ikaz sistemi, yönlendirilmiş olan lazer tehditlerini kısa tepki süresi içinde, yüksek hassasiyetle algılayıp tespit ve teşhis etme, karşı tedbir sistemlerini harekete geçirme kabiliyetlerini kazandıran bir sistemdir. Sistem çalıştığı farklı optik bantlarda yer alan Lazer Mesafe Ölçer (LRF), Lazer Hedef İşaretleyici (LD) ve Laser Beam Rider (LBR) sınıfındaki tehditlere karşı algılama yapma kabiliyetine sahiptir.

Lazer tehditlerinin geliş açısı, tehdit sınıfı ve kimlik bilgileri pilota bildirilerek en uygun kaçış manevrasının yapılması sağlanmaktadır.

Lazer ikaz sistemi, tehdit bildirimini komuta kontrol sistemi üzerinden gerçekleştirmektedir.

İlginizi çekebilir: Savunma Sanayi Sözlüğü-Bölüm 1