Kapat
Malzeme Bilimi 0

Saplama Kaynağı (Stud Welding) Nedir? / Civata kaynatma cihazı [Video]


Saplama Kaynak Ürünleri hemen hemen endüstrinin her sektöründe bağlantılı uygulamalarda kullanımaktadır. Nelson Saplama Kaynak ® (Stud Welding) ile kaynak saplamaları, cıvataları veya pimleri mili saniyeler içerisinde metal yüzeye kaynak katkı maddesi uygulamadan kaynatılır.

Bulunması ile Amerikan askeriyesine ikinci dünya savaşı sırasında 50 milyon saat tasarruf ettiren bu teknoloji, bugün kullanım kolaylığından dolayı inşaat, otomotiv veya metal işleme sektöründe geniş bir uygulama alanına sahiptir.

Uygulamaya uygun saplama vida seçildikten sonra Nelson Saplama Kaynak ® Tabancası metal yüzeyin üzerine bastırılır. Bu esnada Nelson Saplama Kaynak ® Makinesi saplama vidanın ve metal yüzeyin birleştirme noktalarını elektrik arkı ile eritir. Sonuç olarak saplama vida metal yüzeye yüksek standart kopma değerlerini karşılayacak şekilde kopmaksızın kaynatılır.

Bu uygulamanın tercih edilmesinin en büyük sebebi kolay ve çok pratik olmasıdır. Klasik kaynak tekniğinin aksine kalifiye bir elemana bağımlı olmadan daha seri ve yüksek verimde yapılan bir kaynak teknolojisidir.

Nelson Stud Welding ürünleri, dış dişli bağlantılar, bağlayıcılar, beton ankraj, yapı çeliğinde kesme çivisi, parça bağlantıları, boru ve kablo tutucu bağlantıları, kaynak saplamaları, cihaz yerleştirme, montajı ve bunların kaynaklanması gibi alanlar için tasarlanmıştır.

Nelson Saplama Kaynak ® teknolojinin avantajları

  • Kısa kaynak süresinden dolayı oluşan yüksek iş verimliliği
  • Yüzeyin tamamı kaynatıldığından dolayı yüksek dayanıklılık sağlar
  • Kaynak yapılan yüzeye zarar vermez
  • Kaynak yapılan parçanın arka yüzeyinde iz bırakmaz
  • Basit kullanım
  • Nelson saplama kaynak makinası bakım gerektirmez
  • Sızıntısız kaynak oluşturmaktadır
  • Otomasyon sistemi şeklinde uygulanabilir
Sponsorlu içerik

BİNLERCE ABONE ARASINA KATIL

En kaliteli, en geçerli, en iyi mühendislik bilgilerini abone olarak, takipte kalarak öğrenebilirsin!

Abonelik işleminiz tamamlandı.

Hata oluştu.

MalzemeBilimi.Net'te yazar olarak siz de para kazanabilirsiniz! Yazar olmak için tıklayın!
Fatih Kara

Fatih Kara

Sakarya Üniversitesi, Metalurji ve Malzeme Mühendisliği bölümü öğrencisiyim. Mühendislik dünyasıyla ilgili gelişmeleri paylaşmak ve öğrencilik hayatlarına devam arkadaşlara bir nebze de olsa yardım edebilmek amacıyla 2011'de MalzemeBilimi.Net'i kurduk. Şimdi ise çok sayıda yazarımızla bu alandaki açığı doldurmaya çalışıyoruz.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir