Sudan alev elde etmek mümkün mü?

sudan alev

Araştırmacılar, bir avrupa araştırma projesi kapsamında sudan ateş elde etmeye yarayan taşınabilir bir alet gliştirdi. Bu alet sayesinde sanayide kaynak yapmak için tüplere ihtiyaç kalmayacak. Şuanki yöntemlerde, oksijenin asetinle birleşmesinden ortaya çıkan elektrolizörlerin kullanım alanı yüksek zar ve katalizatör maliyetlerinden dolayı sınırlı. Çünkü platinyum veya bunun gibi değerli metaller kullanılıyor. Araştırmacıların asıl hedefi ise bu teknolojinin daha ekonomik hale gelmesi.

Araştırma uzmanı Andrew Ellis; “Elektrolizör sisteminde su, hidrojen ve oksijen gazlarına ayrışıyor ve sonrasında alev ortaya çıkıyor. Bu alev sanayide kaynak yapma ve diğer işlemlerde kullanılıyor. Yani en basit anlamda alev elde etmek için su kullanıyoruz. Buradaki kimyacılar zarlar konusunda çalışıyor. Bu zarlar elektrolizörün performansını artırmakta. Ayrıca katalizatörler üzerine yapılan birçok araştırma var. Platinyum miktarını azaltarak hücrelerde kullanılabilecek daha ucuz maddelere bakıyoruz. Bu araştırma elektrolizör sistemlerindeki masrafların büyük miktarda azalmasını sağlayacak.” dedi.

Geliştirilen alet hidrojen ve oksijenin birbirinden ayrıştırılmasını sağlıyor. Tekrar nozulun üflecin ucunda birleşen bu iki enerjinin sergilediği sıcaklık normalden az ve yönlendirilmesi daha kolay.

Kaynak uzmanı Rory Olney; “Çıkan alev oksi-asetilene göre çok daha yumuşak. Ayrıca alevden dağılan ateş parçacıkları gözünüzü daha az etkiliyor. Kaynak işlemi sırasında ince ve şeffaf bir gözlük takmak yetiyor.” dedi.

Asetilen tüpleri ciddi anlamda tehlikeler ortaya çıkarabilir. Bu sebeple gaz kaçaklarının büyük ölçekte zararlara neden olabileceği yerlerde kullanımları yasak. Bilhassa alüminyum gibi hassas malzemelerle çalışırken daha fazla dikkat gerekiyor.

Malzeme ve bileşim uzmanu Steven Baines konuyla ilgili “Şu an elimizde olan sistemlerde yüksek bir ısıya ve hıza sahibiz. Bu da malzemeyi hemen ergitiyor ki en büyük zaaf işte bu.” şeklinde konuştu.

Hidrojen bazlı alevse yandığında sadece su ürettiğinden dolayı daha yumuşak ve temiz.

Malzeme mühendisi Nick Ludford’un açıklamalarına göre üretilen bu yeni sistemdeki gazın maliyeti diğer gazlara göre 20 kat daha ucuz.

Özellikle küçük ve orta ölçekli işletmelere maddi ve çevresel birçok avantaj sağlayacak bu yeni teknolojinin birkaç yıl içinde piyasada olması bekleniyor. Elektrolizör sistemin prototipi şu an İngiltere’de kapsamlı bir şekilde test edilmekte.

Kaynak uzmanı Rory Olney “Bu sistemin en önemli avantajlarından birisi de aletin uç kısmının devamlı soğuk kalması. Çünkü alev başlığın dış tarafında ortaya çıkıyor. Bu yüzden orası soğuk ve uç kısım hiç sıcak değil. İşinizin bitmesiyle birlikte alevi durdurduğunuzda uç kısım yine soğuk kalmaya devam ediyor ve makineyi istediğiniz yere koyabiliyorsunuz.” ifadelerini kullandı.

Kaynak: Euronews