Tanıtım Yazısı Alırken Nelere Dikkat Edilmeli?

Son yılların en kolay bağlantı edinme yöntemlerinden biri olan tanıtım yazıları aynı zamanda üzerine en çok hata yapılan alana da dönüştü. Çok sayıda web sitesi sahibi yetersiz ve olması gerekenden çok daha kısa tanıtım yazılarını kullanıyor. Hatta kopya içeriklerin kullanılması da bir hayli yaygınlaştı. Oysa bu yol, tanıtım yazılarının faydasını % 30’lara kadar düşürüyor. Peki, tanıtım yazısı alırken nelere odaklanmak gerekiyor? Sektörün lider firmalarından olan Exclion açıkladı.

Özgün ve Bilgilendirici Olmalı!

Öncelikle tanıtım yazısının özgün olmasından kesinlikle ödün vermemelisiniz. Kopya içerikleri kullanmanız size faydadan çok zarar getirir. Özgünlük üzerine aslında çok söz söylemeye gerek yok, bu konuyu her fırsatta vurguluyoruz. Bilgilendirici olması, dikkat edilmesi gereken bir diğer husus olarak karşımıza çıkıyor. Ardı ardına sıralanmış cümlelerle hazırlanan bir tanıtım yazısı da kullanmayın. Kesinlikle okuyucuya bilgi vermeli!

Linkleme mi, Link Paylaşımı mı?

Kelimeye link vermek yaygın şekilde kullanılıyor ancak metin içerisinde linki direkt paylaşmak daha etkili olabiliyor. Uzun vadede geri dönüşü daha fazla olduğundan tanıtım yazısı içerisine linki eklemeyi tercih etmenizde fayda var. Hem kelime linkleme hem de linki metinde paylaşma da bir diğer yöntem…

Kalite ve Kitleye Uygunluk

Tanıtım alınacak web sitenin kalitesine de değinmeden geçemeyeceğiz. Aslında bu durum biraz fiyat ile ilgili ve bu noktada bütçe sıkıntıları devreye girebiliyor. Fakat yine de olabildiğince kalite odaklı seçimler yapmaya özen göstermeniz gerekir. Tanıtım yazısının kitleye uygun bir dille yazılmış olması da önem taşıyor. Okuyucuya mutlaka kazanım sağlamalı diyoruz ancak öncelikle okuyucunun keyif alması ve tanıtım yazısını sonuna kadar okuması gerekiyor. Bu yüzden hedef kitleye uygun bir dil kullanılmalı.

Zamanlamaya Dikkat!

Aynı anda 10 tane, 20 taze yazı girmeniz doğru değil. Bunun yerine tanıtım yazılarını zamana yayın. Tanıtım yazısının etkisini 7 ila 10 gün içerisinde görebileceğinizi unutmayın. Burada da yapılan hata panikle yazıyı sildirmek oluyor. Oysa her sitenin yükselişi dalgalanma şeklinde olur. Bu yüzden sakin kalmalı ve tanıtım yazısının etkisini görmek için en az 7 gün beklemelisiniz. Şimdiye kadar her gün mütemadiyen yükselen tek bir web sitesi olmadı!

Tanıtım Yazısını İlgili Sitelerden Alın!

Tanıtım yazısının tek amacı backlink elde etmek değil. Bir hit de beklendiği için ilgili olan sitelerden tanıtım yazısı almanız da çok büyük önem taşıyor. Gelen kullanıcısı siteye taşımak ve sitede zaman geçirmesini sağlamak için hangi sitelerden tanıtım aldığınıza çok fazla odaklanmanız gerektiğini unutmamalısınız.

Bonus Bilgi: Google yaptığı son açıklama ile reklam metinlerinde bazen nofollow etkiketi kullanmanın doğru olabileceğini açıkladı ve bu açıklama ile yaygın bir inanışı da kırdı. Çünkü Google tarafından bu linkin takip edilmeyeceği düşünülüyordu. Google bu açıklama ile bu linki takip ettiğini net bir şekilde ortaya koymuş oldu.