Kara kutu nedir? Uçaklar neden kara kutu malzemesinden yapılmaz?

kara-kutu-malzemesi

Kara Kutu

Kara kutu nedir?

Uçağın, uçuş esnasında belirli verileri kaydetmeye yarayan araçtır ve fotoğrafta da görüldüğü gibi rengi kara değil turuncudur.

Uçaklar neden kara kutu malzemesinden yapılmaz?

Sorunun cevabı aslında çok basit. Kara kutunun yapıldığı malzemenin üretim maliyeti çok fazla olduğundan ve çok fazla uçak düşmediğinden gerek duyulmuyor. Uçakların, ulaşmak istedikleri hedefe en az yakıtla ulaşabilmeleri, rahat bir şekilde havada asılı kalabilmeleri, uçak yapımında kullanılan malzemelerin ağırlığına bağlıdır. Uçaklar hafif ve dayanıklı olması gerektiğinden dolayı alüminyum ve plastikten (Karbonfiber vs.) üretiliyor.

Konuyla ilgili ayrıntılı bilgileri sitemizin yazarlarından Sebahattin Öztürk’ün hazırladığı Havacılık Sanayisinde Kompozit Malzemelerin Önemi yazısını okuyabilirsiniz.

Kara kutular ise aşağıda belirtilen şartları karşılayabilmesi için çelikten imal edilir ve plastik ile kaplanmış sıvı bir köpük ile donatılır.

Kara kutu özellikleri

  • Kara kutu her 3 eksen de aynı anda 1000 g’lik güçte yarı dalga sinüs biçimli çarpmaya dayanıklı olmalıdır. (g=9.81 m/s²)
  • Kara kutu en zayıf olduğu eksende 6,5 milisaniye boyunca 1700 g’lik yarı dalga sinüs biçimli çarpmaya dayanıklı olmalıdır.
  • Kara kutu 0,05 inch2 lik bir alanda 250 kilogramlık ani bir baskıya dayanabilmelidir (bozuk para büyüklüğünde bir yere 5 ton düşse kaldıracak güç demektir).
  • 18 inch derinliğinde kumun altında çalışabilmelidir (45 santim).
  • 1100°C sıcaklıkta yarım saat çalışabilmelidir.
  • 3 metre derinlikte, suyun içerisinde 30 gün çalışabilmelidir.

Konuyla ilgili sevgili Kerem Gök’ün hazırlamış olduğu videoyu aşağıdan izleyebilirsiniz. İyi seyirler…