Anasayfa Enerji, Haberler Bir Fransız kasabasında dünyanın ilk güneş paneli yolu açıldı

Bir Fransız kasabasında dünyanın ilk güneş paneli yolu açıldı

Fransa, Normandiya’da küçük bir kasaba olan Tourouvre-au-Perch’de dünyanın ilk güneş paneli yolu açıldı. Fransa ekoloji bakanı Ségolène Royal tarafından dün resmi olarak açılışı yapılan ve 1 km uzunluğundaki bu yolun geliştirme süreci 5 yıl aldı. Yolu kaplayan 2.800 m2’lik 30.000 güneş paneli ise 5,2 milyon dolara mal oldu.

Kurulumu yapılan bu yol iki yıl boyunca test edilecek ve 3.400 kişinin yaşadığı kasabanın sokak lambalarnı aydınltmaya yetecek kadar elektrik üretip üretemeyeceğine bakılacak.

Güneş panellerinin maliyetinden ötürü proje şu an deneysel bir aşamada. Eğer maliyetler anlamlı şekilde aşağı çekilebilirse Fransa’nın 1000 km’lik bir güneş paneli yolu kurma vizyonu var.

Kaynak: http://www.bilim.org/bir-fransiz-kasabasinda-dunyanin-ilk-gunes-paneli-yolu-acildi/

Sosyal medyada paylaş;

TAGS:

Fatih Kara

Sakarya Üniversitesi, Metalurji ve Malzeme Mühendisliği bölümü öğrencisiyim. Mühendislik dünyasıyla ilgili gelişmeleri paylaşmak ve öğrencilik hayatlarına devam arkadaşlara bir nebze de olsa yardım edebilmek amacıyla 2011'de MalzemeBilimi.Net'i kurdum. Şimdi ise elliye yakın yazarımızla bu alandaki açığı doldurmaya çalışıyoruz. Sen de "değerli okur" bir şeyler biliyorsan ve bu bilgileri paylaşmak istiyorsan yazarımız ol. Hem bilgilerinle piyasaya kendini ispatla hem de araştırma yapmayı seven kişilere kaynak ol. Saygılarımla...