Saniyeler içinde şarj edilebilen yeni sodyum batarya geliştirildi

Sodyum, lityuma kıyasla daha bol miktarda bulunmasıyla dikkat çekiyor ve batarya teknolojileri bu potansiyeli keşfetmek için araştırmalara devam ediyor. Son zamanlarda, sodyum-iyon pil teknolojisi özellikle dikkat çekiyor; zira sodyum, lityumdan 500 kat daha fazla bulunuyor ve bu, enerji depolama alanında büyük bir ilgi uyandırıyor. Ancak mevcut sodyum-iyon bataryaları, düşük güç çıkışı, sınırlı depolama kapasitesi ve uzun şarj süreleri gibi temel kısıtlamalarla eleştiriliyordu. Ancak şimdi, araştırmacılar sadece birkaç saniyede şarj edilebilen yeni bir sodyum batarya geliştirdi.

Kore İleri Bilim ve Teknoloji Enstitüsü’ndeki (KAIST) araştırmacılar, yüksek enerjili ve yüksek güçlü bir hibrit sodyum-iyon batarya (SIHES) geliştirdiklerini duyurdular. Bu bataryada, tipik olarak anot malzemelerinde kullanılan maddeler, süperkapasitörler için uygun olan katotlarla entegre edildi. Bu sayede, yüksek enerji depolama kapasitesine ve hızlı şarj-deşarj oranlarına ulaşıldı. Bu gelişme, sodyum bataryaların en önemli zayıf noktalarından birini ele almış oldu.

Yeni geliştirilen birleştirilmiş tam hücre, yüksek performanslı hibrit sodyum-iyon bataryaların önünü açıyor ve ticari lityum-iyon bataryaların enerji yoğunluğunu geride bırakıyor. Bu gelişme, elektrikli araçlardan akıllı elektronik cihazlara ve havacılık teknolojilerine kadar uzanan çeşitli uygulamalar için hibrit sodyum-iyon sistemlerinin kullanımının artmasını bekliyor.

Şu anda bulunan sodyum iyon enerji depolama sistemleri, nispeten yüksek bir enerji yoğunluğuna sahip olmalarına rağmen, düşük bir güç yoğunluğuyla şarj edilebilirlik açısından zayıf performans sergiliyorlar. Bu nedenle araştırmacılar, sodyum-iyon hibrit enerji depolama (SIHES) hücrelerine odaklanmış durumda. Bu depolama sistemi, hem yüksek enerji yoğunluğuna hem de hızlı şarj edilebilir güç yoğunluğuna izin verdiği için oldukça etkileyici bir potansiyele sahip.