Almanya Mühendis Maaşları Ne Kadar?

Herkese merhabalar. Hepimiz biliyoruz ki yurtdışında en çok Türk’ün yaşadığı ülke Almanya. Bu sebeple Türkiye ile Avrupa karşılaştırması yapılırken bile her seferinde ilk olarak Almanya’da şöyle Türkiye’de böyle şeklinde karşılaştırmalar yapılıyor. Bu gibi konular Almanya’yı biraz Türkiye’de gündemde tutuyor ve Avrupa’da iş bulmak isteyen herkesin aklının bir köşesinde Almanya da oluyor. Bu konuda özellikle mühendis meslektaşlarımın çok hevesli olduğunu görebiliyorum. Peki, her şeyi düşününce gerçekten de Almanya’da yaşamak ister miydiniz? Almanya’da alacağınız maaş ile geçinebilir misiniz? Almanya mühendis maaşları ne kadar? Köklü bir Alman şirketi olan Trumpf’ ta çalışan bir elektrik mühendisi olarak Almanya’daki mühendis çalışma koşulları ve Almanya mühendis maaşları konularında bilgilerimi sizinle de paylaşmak istiyorum.

Almanya’da Yüksek Nitelikli Göçmen Olmak

Biliyorsunuz ki devir kalifiye çalışan göçü devri. Birçok ülke bu konuda çalışmalar yapıyor ve vize gereksinimlerini esnetiyor. Almanya da bu ülkelerden biri, hatta belki de en önde gelenlerinden biri durumunda. Ama tabii bunun belli başlı şartları da var. Almanya’da yüksek nitelikli göçmen olmak için gerekenleri aşağıda sıralayacak olursak;

  • Herhangi bir Alman üniversitesinden alınmış bir diplomanız, yabancı ülkelerden alınmış ama Almanya tarafından tanınan veya tanınabilecek denk bir diplomanız olması
  • Almanya’daki bir şirketten iş teklifi alınmış olması
  • İş teklifi aldığınız pozisyonun, sizin yetkinliklerinize (diploma ve sertifikalar) ve tecrübenize uygun olması
  • Almanya vize maaş gereksinimlerine uyması gerekmektedir.

Eğer bu şartların hepsini sağlıyorsanız Almanya’da yüksek nitelikli göçmen olabilirsiniz. Tabii benim size tavsiyem, bu yola çıkmadan önce 2 yıl ve üstü mesleki tecrübe sahibi olmanız ve yabancı dilde (İngilizce veya Almanca) B2 ve üstü seviyeye sahip olmanız olacaktır. Bunlara sahip olduktan sonra bakılması gereken şey ise ülkede sizin mesleğinize talep olup olmadığını belirlemektir. Örneğin Almanya’nın IT, mühendislik, finans, lojistik ve tıp alanında yoğun bir şekilde alım yaptığını görebiliyorum.

Tabii söz konusu Almanya olunca şunu da belirtmek gerekir, eğer B1 ve üstü seviyede Almancanız varsa ve bunu Goethe Institut gibi tanınan bir kurumun sınavı ile belgeleyebiliyorsanız, fazlasıyla ilgi çekersiniz. Ben bu konuda şöyle bir genelleme yapıyorum açıkçası; Almanya’daki tüm ilanların %20’sine sadece iyi seviyede (B2 ve üstü) İngilizce bilerek başvurabilirsiniz. Eğer B1 seviyede Almancanız da varsa, tüm ilanların yaklaşık %40’ına başvurabilirsiniz. Zaten Almancanız da profesyonel iş seviyesindeyse, Almanya size sonuna kadar kollarını açacaktır. J

Almanya’da Yaşam

Birçoğunuzun tahmin edeceği gibi aslında Almanya’da mali durum Avrupa ülkelerinin çoğuna göre çok daha iyi. Ülke zaten bu özelliği sebebiyle Avrupa Birliği’nin lokomotif ülkelerinden birisi ve bu da Almanya mühendis maaşları açısından güzel bir etki yaratıyor. Bir alt başlıkta bu konudan da bahsetmeye başlayacağım.

Günlük hayatın içinde herkes kurallara uyuyor ve kurallara uymamanın yaptırımları büyük. Bir keresinde Hollanda’dan eğitim için Stuttgart’a gitmiştik ve yanımda Portekizli bir arkadaşım vardı. Kaldığımız otelde korsan oyun indirmeye kalktığı için 2 ay kadar sonra evine 500 € ceza gelmişti. Kısacası kurallara uymanızı tavsiye ediyorum, çünkü 500 € burada maaş alan bir kişi için de fazlasıyla yüksek bir meblağ.

Ülke tamamen doğal güzelliklerle ve ormanlarla dolu bir ülke. Dolayısıyla sırf Almanya’da bile seyahatleriniz sizi uzun bir süre boyunca tatmin edecektir. Tabii Avrupa’nın ortasında yer almasından ve diğer Avrupa ülkelerine yakın olmasından bahsetmiyorum bile.

Son olarak Almanya’da sadece İngilizce bilerek bir iş teklifi alsanız ve gelseniz dahi, en azından A2 seviyesine kadar Almanca öğrenmenizi tavsiye ediyorum. Çünkü buraya gelince ilk fark ettiğiniz şey, insanların sizinle Almanca konuştuğu olacaktır. Hollanda’da olsa insanlar direkt İngilizce’ye dönerek sizin işinizi çözmeye çalışır ancak bu Almanya’da pek sık olan bir şey değil. Daha çok yalnızca büyük şehirlerin en merkezi yerlerinde İngilizce de konuşulmakta.

Almanya’da Yüksek Nitelikli Göçmen Maaşları

Almanya’da yüksek nitelikli göçmen olabilmek için belirli şartları sağlamak gerekiyor ve yukarıda da belirttiğim gibi bu şartlardan birisi de vize gereksinimlerine uygun olan maaş skalasında iş teklifi almak. Bu konuda birkaç tane farklı durum var ve bunları olabildiğince basit şekilde açıklamaya çalışacağım.

Öncelikle “qualified professional” vizesinden yararlanarak Almanya’ya vize başvurusu yaparsanız maaş ile ilgili olarak tek kısıt var. Almanya’nın resmi sitesinde eğer 45 yaş üstündeyseniz ve Almanya’ya ilk kez çalışmak için geliyorsanız maaşınız en az yıllık 46.530 € olmalıdır diye belirtiliyor. 45 yaş altı için ise herhangi bir maaş kısıtlaması koyulmamış. Dolayısıyla ben bunu, 45 yaşından küçükseniz, piyasaya uygun ve hayatınızı idame ettirmeye yetecek bir maaş teklifi aldığınız takdirde bu vize için başvurabilirsiniz olarak yorumluyorum.

Diğer yandan Almanya’da aktif olarak uygulanan bir Blue Card uygulaması bulunuyor. Her ne kadar bu tüm Avrupa’da olan bir uygulama olsa da bir tek Almanya’da avantajlı olduğunu söylemekte fayda var. Hatta Almanya’da Blue Card alırsanız ve daha sonradan iş teklifi ile ülke değiştirmek isterseniz, bu konu size isteyeceğiniz maaş açısından ayak bağı olabilir. Ancak yine de bilgi vermek adına Blue Card’ın da Almanya maaş gereksinimlerinden bahsedeyim. Genel anlamda 2022 yılında Blue Card alabilmek için brüt yıllık 56.400 € veya üstü değerde bir iş teklifi alınması gerekiyor. Bunun istisnası ise Almanya’da büyük açık yaşanan “matematik, IT, doğal bilimler, mühendislik ve tıp” alanlarında bulunuyor. Bu alanlardan birinde çalışıyorsanız, yıllık brüt 43.992 € veya üstü değerde bir iş teklifi almanız da yeterli olacaktır.

Bu arada Almanya’da IT profesyonelleri için istisnai bir kural daha var. Almanya’da IT alanında çalışabilmek için illa IT alanında bir eğitim almış olmanız şart değil. Aşağıdaki şartları sağlarsanız IT alanından vize alabilmektesiniz;

  • Son 7 yılın en az 3 yılında IT alanında tecrübeniz olması
  • Pozisyon hakkındaki teorik bilgilerinizi eğitim veya sınavlarla kanıtlayabiliyor olmanız
  • İş teklifinde en az yıllık brüt 50.760 € teklif almış olmanız gerekmektedir.

Almanya Mühendis Maaşları

Yukarıdaki başlıkta aslında Almanya Mühendis Maaşları için gerekli alt maaş sınırlarını belirttim. Ancak tabii ki dışarıdaki ülkelerden ilk Almanya’ya gelişinizde çok yüksek maaşlar verilmiyor olsa da, yine de direkt olarak alt maaş sınırından da verilmiyor. Dolayısıyla bu konunun daha detaylı olarak incelenmesi gerekiyor.

Bu noktada her mesleğin kendi skalaları olduğu gibi, siz tecrübe kazandıkça da içinde bulunacağınız maaş skalası artacaktır. Bir pozisyonun junior, senior, lead, manager, director gibi title’lara sahip olması maaş skalasını değiştirecektir. Hatta iş teklifi aldığınız şirketin büyüklüğü bile bu skalayı değiştiriyor. Bir Volkswagen’de veya Mercedes’te vs. çalışanların maaşı çok daha yüksek olabiliyor. Ancak bunların her birini tabii ki tek bir konuda veremeyeceğim için, ben size ortalama maaşlarından bahsedeceğim.

Ortalama Almanya Mühendis Maaşları listesini aşağıda bulabilirsiniz;

MeslekAylık Ortalama Brüt Maaş
Mechanical Engineer5.422,00 €
Automotive Engineer5.422,00 €
Electrical Engineers5.428,00 €
Civil Engineers (Architects)4.435,00 €
Surveyors4.131,00 €
Mining, Metallurgical, Foundry Engineers6.201,00 €
Manufacturing Engineers4.948,00 €
Chemical Engineers, Chemists5.618,00 €
IT Specialists5.054,00 €
IT Experts5.843,00 €

Görüldüğü gibi Almanya’da bir mülakat sırasında maaş aralığı konuşmak oldukça zor ve sizin mesleğinize, şirkete ve pozisyon tanımınıza göre değişiklik göstermektedir. Bariz hata dediğimiz hatalardan birini yapmamanız için bu konuda mülakat koçluğu desteği almanız sizin için daha önemli diyebilirim.

Almanya Mühendis Çalışma Koşulları

Gördüğünüz gibi Almanya mühendis maaşları ortalama değerlerle bile oldukça çekici ve zaten çoğu vize gereksinimlerini karşılamakta. Peki, siz Almanya’da çalışmak ister misiniz? Çalışma koşullarından da biraz bahsederek karar vermenizi kolaylaştırayım.

Almanya’da uygulanan ortalama çalışma saatleri 36 ve 40 saattir. Genelde de 40 saatlik kontratlar önerilir. Çalışanların birbirine karşı resmi ve profesyonel davranması beklenir. Türkiye’nin aksine Almanlar iş arkadaşları ile yalnızca iş ile alakalı konular konuşmayı tercih ederler ve iş dışındaki aktivitelerinden çok da sık bahsetmezler. Bu arada iş ilişkilerine fazlasıyla önem verirler ancak arkadaşlık kurmaları o kadar da çabuk olmaz diyebilirim daha doğru kelimelerle.

Hiyerarşik açıdan bakınca tek bir şey söyleyebilirim, her şey inanılmaz net bir şekilde tanımlanır ve herkes bu hiyerarşiyi ve iş tanımını takip eder. Herkesin hangi pozisyonda ne yapacağı nettir. Hatta size şöyle ekstra bir örnek bile verebilirim; şu anda ben şirketimde hangi pozisyonda kimin kaç yıl tecrübe ile hangi maaşı alacağını veya alabileceğini birebir görmekteyim. Böyle olunca 10 yıl sonra aynı pozisyonda olursan bile hangi maaşı alacağını bilerek işine devam edebiliyorsun.

Genelde 25-30 gün tatil hakkınız oluyor ve bunlara ek olarak 10 gün daha resmi tatil günleri var. Dolayısıyla yılda 35-40 gün tatil yapacağınızı söyleyebilirim. Bu da sizin günlük hayatınızda rahat ve daha gevşek bir takvim ile çalışacağınızı gösteriyor. Almanya’ya gelmeden önce hobilerinizi iyi bir şekilde belirlemekte fayda var.

Almanya’da Mühendis Olarak Nasıl İş Bulabilirim?

Ben İzmir’de orta-üst seviye bir şirkette yer alan bir Elektrik mühendisiydim. Bu yola çıktığımızda gerçekten yardım alabileceğim kişileri aradım ve kimseden bir yardım alamadım. Herhangi bir tanıdığım veya Avrupa vatandaşlığım falan da yoktu. Doğru prosedürleri izleyip yapılması gerekenleri bilir, bu konuya olması gerektiği gibi ciddi yaklaşırsanız ve kendinizi doğru dokümanlarla doğru şekilde anlatırsanız, başarıya ulaşmamanız için herhangi bir sebep yok.

Açıkçası biz de kendi yaşadığımız zorlukları unutmadık ve Avrupa’da iş bulmak isteyen kişileri desteklemek istedik. Hedefi Avrupa’da iş bulmak olan kişilere yardımcı olabilmek sebebiyle “BestinCV” şirketini kurduk. Hollanda merkezli bir işe alım ajansı olan ana partnerimizin de desteğiyle başlattığımız bu yararlı hizmetlerle birlikte bize danışanlar 2021 yılı içinde İngiltere, Hollanda ve Almanya başta olmak üzere Avrupa’nın birçok ülkesinde işlerini buldular.

Sizin de eğer hedefiniz Avrupa’da iş bulmaksa, bu konuda kendinizi daha güvende hissetmek ve adımlarınızı daha emin bir şekilde atmak istiyorsanız, bize her zaman www.bestincv.com adresinde ekranın sağ üstünde bulunan “Ücretsiz Ön Değerlendirme” üzerinden CV’nizi ve Cover Letter’ınızı ulaştırabilir ve ilk adımınızı atabilirsiniz. Biz de size neler yapılması gerektiği hakkında bilgi verebiliriz.

Son olarak Almanya’da iş bulma konusunda adım atmak istiyor ancak nereden başlayacağınızı bilmiyorsanız daha detaylı bilgi edinebilmeniz adına sitemizde yer alan Cover letter nedir ve Europass CV nedir yazılarımıza göz atmanızı da öneririz. Sosyal medyada ise Instagram @bestincv üzerinden paylaşımlarımızı takip edebilir ve bize ulaşabilirsiniz.

Sizlere olabildiğince yararlı bilgiler verdiğimi umuyor ve herkese sağlıklı ve mutlu günler diliyorum.