Akıllı lambalarla hırsızları uzaklaştırın

akilli-lamba-beon-m

akilli-lamba-beon-m

Işıkları açık bırakmak, evden dışarı çıktığımızda ya da tatile gittiğimizde ve evde kimse kalmadığında hırsızlara karşı güvenlik önlemi almanın en iyi yolu. Fakat ışıkları sürekli olarak açık bırakmak hem inandırıcılığı azaltıyor hem de elektrik faturasının kabarmasına neden oluyor. BeON adlı ışıklar kullanıcının ritüellerini takip ederek evde biri yaşıyormuş havasını katıyor ve hırsızların eve girmesini engelliyor.

Işıklar kullanılmaya başlandığında ışığın nasıl kullanıldığı takip ediliyor. Işıkların ne zaman açıldığı, ne kadar süre kullanıldığı gibi veriler sistem tarafından takip ediliyor ve kayıt altına alınıyor. Ev sahibi evden ayrıldığında sistem faaliyete geçiyor ve ışıklar kayıt altına alınan periyotlara göre evde birileri varmış izlenimini katıyor. Bu şekilde de hırsızların niyetlerinden dönmesine neden oluyor. 800 lümenlik aydınlatma sağlayan her bir ampulün üzerinde kendi modülü bulunuyor. Gerektiğindeyse bu modüller ampullerin geliştirilmesine olanak sağlıyor. Elektrikler kesilse bile ışıklarda bulunan batarya sayesinde bir süre daha aktif bir şekilde çalışmasını sağlıyor. Ayrıca lambada bulunan mikrofon sayesinde kapı zili, telefon vs. gibi sesler algılanıyor ve ışıklar açılıyor. Ampullerde kötü niyetli kişileri caydırmak dışında bir de duman sensörü bulunuyor. Bu sensör devreye girdiğinde sistem tüm ışıkları açıyor ve evdekilerin dışarı çıkmasını kolaylaştırıyor.

 

BeON’un akıllı telefonlara yüklenen uygulaması 3 ayrı seçenek sunuyor. Güvenlik için ışıklandırma döngüsü kullanılıyor. Eve girdiğinizde karşılama için ışıklar açılıyor ya da ev içinde gece hareket etmek istediğinizde bir yere çarpmamak için ışıkların birkaç saniye açılması sağlanıyor. Geçen yıl Kickstarter’da istediği rakama ulaşan ve satışa çıkan BeON’un 3lü paketine sahip olmak için 200 doları gözden çıkarmanız gerekiyor. Tane olarak almak isterseniz de 75 dolar ödemeniz gerekiyor.

Satın alma bağlantısı; http://goo.gl/MML0Sm

Kaynak: http://www.log.com.tr/hirsizlarin-eve-girmesini-onleyen-akilli-lamba-video/