Anasayfa Akıllı Teknoloji, Bilimsel Deneyler, Haberler, Malzeme Bilimi, Üniversite 3 Boyutlu Yazıcı ile Metal ve Alaşımların Üretimi

3 Boyutlu Yazıcı ile Metal ve Alaşımların Üretimi

3d yazıcıyla alaşım

Yeni yöntemle üretilen 3D yazılmış bakır

Bulunan yeni bir yöntem ile metal ve alaşımları daha hızlı, ucuz ve kolay bir şekilde 3D printing ile üretilebiliyor.

Northwestern üniversitesinde bir takım mühendis oksitleme (korozyon) ve metalik tozları kullanarak yeni bir 3 boyutlu yazılım yöntemi yarattı. Eski yöntemde büyük metal toz yatakları, pahalı lazerler ve elektron ışınlar varken yeni bulunan yöntemde sıvı mürekkep ve bilinen fırınlar kullanılıyor ve sonuçları daha ucuz, daha hızlı ve daha uygun bir proses oluyor. Ayrıca Northwestern araştırmacıları bu yöntemin birçok çeşitteki metale uygulanabildiğini gösterdi.

“Bu çok heyecanlı çünkü metalik yazılım için en ileri üretim yöntemleri şimdiye kadar kısıtlıydı. Bizim yöntem, yazdırabileceğimiz metal ve alaşımların sayısını genişletiyor, bu da birçok farklı uygulamanın kapısını aralıyor.” diyor yöntemi geliştiren mühendisler.

Proseslerinin bir başka yenilikçi parçası ise metal oksitlerin -ki metal sonradan indirgenebilir- yazdırmak için kullanılabilmesi, demir oksit gibi. Korozyon tozları, saf demir tozlarından daha hafif, daha stabil, daha ucuz ve işlemek için daha güvenlidir. Araştırmacılar ilk 3D yapılarını korozyon ve diğer metalik oksitlerle yazdırabildiklerini ve ardından ilgili metali green bodies denilen malzemenin yoğunlaşmamış haline dönüştürmek için hidrojen kullanabildiklerini keşfettiler.

Kaynak: http://www.sciencedaily.com/releases/2016/01/160111162703.htm

Share on FacebookTweet about this on TwitterShare on Google+Share on LinkedIn
TAGS:

Gökhan Öztürk

Kocaeli üniversitesi metalurji ve malzeme mühendisliği bölümünü bitirdim. Kompozit yapılar ile takım çelikleri üzerine projelerim bulunmakta ve hali hazırda kişisel bloğumda bilgilerimi paylaşarak sektöre katkıda bulunmaya çalışıyorum.


Facebook Yorumları

MalzemeBilimi.Net Yorumları