Tersine mühendislik nedir?

Tersine mühendislik terimi sanayi devriminden bu yana gelen dünya ticaretinde önemli bir yere sahip olmuştur. Tersine mühendislik herhangi bir ürünün geometrisi ve amacını kontrol etmek anlamına gelmektedir. Tüm dünyada kullanılan bu mühendislik özellikle Çin pazarlarında yoğun olarak görülmektedir. Tersine mühendislikte çalışan herhangi bir ürünün akıl yolu ile sistemlerinin keşfedilmesi amaçlanmaktadır. Farklı teknolojiye sahip olan ürünlerin çalışma sisteminin tamamen akılcı yollar ile keşfedilmesine verilen tersine mühendislik adı aslında mühendisliğin sırlarının keşfidir. Ürünlerin kaynak kodlarının bilinmemesine karşın yalnızca incelenerek algılanmaya çalışılması ile ortaya çıkmıştır. Bu durum herhangi bir ürün veya teknolojik alet için geçerli bir durumdur. Bir uçaktan bir cep telefonuna kadar her türlü kodlamanın incelemesi tersine mühendislik ile gerçekleştirilmektedir.

Tersine Mühendislik Ne İçin Kullanılır?

Tersine mühendislik birçok ürün üzerinde uygulanabilmektedir. Günümüzde basitçe örnek vermek gerekirse para ile satın alınarak yüklenebilen uygulamaların yazılımlarına tersine mühendislik ile kolayca ulaşılabilmektedir. Piyasada değeri oldukça yüksek olan programların ücretsiz olarak yüklenmesine olanak sağlayan mühendislik her geçen gün gelişmektedir. Tersine mühendislik akılcı bir işlem olduğundan dolayı bu konuda uzman olan kişiler tarafından yapılabilmektedir. Ürünler üzerinde ki her türlü ayrıntı teker teker incelenerek kodlaması yapılabilir. Bu alanda kendini geliştirmiş olan mühendisler tersine mühendisliğin yapılabileceği tüm ürünlerde araştırma yapabilmektedir. Geçmişe bakıldığında bununla ilgili verilebilecek en net örnek F16 savaş uçaklarının kaynak kodunun Türkiye’ye verilmemesi durumunun Türk mühendislerin tersine mühendislik ile kodları ele çevirmesine vesile olmasıdır. Tersine mühendislik işlemiyle kaynak kodlarının kırılması F16 uçaklarının kontrolüne olanak sağlanmıştır.

Tersine Mühendisliğin Başarısı

Tarihe bakıldığında tersine mühendislik alanında ki değişim ve gelişimler net olarak görülebilmektedir. Özellikle Çin pazarı denildiğinde akla gelen Çin ürünleri aslında bir tersine mühendislik ürünüdür. Piyasa bulunan ve fiyatı yüksek olan ürünlerin daha düşük maliyetli bir şekilde incelenerek kodlamasının yapılması ve satışa sunulması tersine mühendisliğin örneğidir. Çin kendisine kodlamaları verilmeyen birçok ürünün kodlamasını tersine mühendislik yöntemleri ile ele geçirerek aynısını veya çok daha gelişmişinin üretmeyi başarmıştır. Buna bağlı olarak günümüzde en büyük pazara sahip olan ülke olmuştur. Tamamen akılcı bir mühendislik olması sebebiyle bu konuda uzmanlaşmak oldukça zordur. Her parçanın işlevi, çalışma şekli ve yazılımı ile ilgili detayı bir bilgiye ihtiyaç duyulmaktadır. Günümüzde yalnızca ürünler üzerinde değil yazılımlar üzerinde de kullanılan bir sistem haline gelmiştir. Oyunların ücretsiz indirilebilmesi ve lisans isteyen programlara erişim sağlanabilmesi tersine mühendisliğin net basit örneklerindendir.