Termoplastik Elastomer (TPE) Nerelerde Kullanılır?

Termoplastik Elastomer yani kısaltılmış hali ile tpe kauçuk benzeri özellik gösterirken, plastik gibi işlenebilen bir malzemedir. Yüksek basınç altında ısı uygulanması durumunda akışkan hale gelebilen bu malzeme bu özelliği ile kauçuk ailesinden ayrılır, termoplastik elastomerler kauçuk ve termoplastik arasında bir köprü görevi görürler. Termoplastik özellikleri sayesinde TPE malzemeler çok kolay bir şekilde işlenebilirler.

Termoset malzemelerin mukavemetinin sağlanması için statik vulkanizasyon işlemi ile çapraz bağlanmaları gerekmektedir. TPE’lerin kullanımı öncesinde vulkanizasyon işlemine gerek yoktur, TPE’ler granül formunda kullanıma hazır olarak üretilmektedir. TPE’ler ısı ile tekrar tekrar şekil alabildiklerinden, üretim sırasında oluşan hurdalar değerlendirilebilir. Geri dönüştürülebilir olmanın sağladığı sürdürülebilirlik, TPE’nin en öne çıkan özelliklerindendir. Hatta bu sayede kullanım ömrü tamamlanmış olan ürünlerin bile yeniden geri dönüştürülmesi mümkün olabilir. Çünkü TPE’lerin ısı ile tekrar işlenebilmeleri mümkündür.

Termoset kauçuğa benzeyen bir elastikiyet özelliği sergileyen TPE malzemelerin sertlik değerleri ise diğer tüm malzemelere benzer şekilde durometer ölçeğinde belirlenmektedir. Bu malzemelerin sertlik bakımından oldukça geniş bir aralıkta üretilebildiğini de belirtmeliyiz. Bu noktada söz konusu ailenin alt sınıfları da merak edilebilir. Alt sınıflar genel olarak 6 farklı kategoride ele alınıyor. Bunlar;

  • Stirenik blok kopolimer (SBS, SEBS bazlı TPE-s veya TPS alaşımları)
  • Poliolefin karışımı (TPE-O ya da TPO)
  • Termoplastik Vulkanizat (TPE-V ya da TPV)
  • Termoplastik poliüretan (TPE-U ya da TPU)
  • Termoplastik kopolyester (TPE-E ya da TPC))
  • Termoplastik poliamid (TPE-A ya da TPA)

Elbette bu 6 alt sınıfın tümünün oldukça geniş bir kullanım alanına sahip olduğu bilgisini de aktarmak gerekiyor. Eğer TPE malzemelerin kullanımı hakkında daha fazla bilgi almak isterseniz, Elastron internet sitesine tıklayabilirsiniz. Bu sitede söz konusu malzemelere dair merak edilen her türlü sorunun yanıtı detaylı bir şekilde aktarılıyor. Aynı zamanda malzemelerin morfolojisi hakkında da bilgi veriliyor. Renklendirilebilme özelliğine de sahip olan TPE ürünler, üretimleriniz için ideal bir malzeme seçeneği olabilir. Daha çok bilgi almak adına söz ettiğimiz internet sitesine siz de uğrayın.