Spall liner nedir?

Zırhlı araç ve mürettebatı yüksek tehlike içeren görevler icra ederler. Bu görevleri sırasında çeşitli tehlikelerle karşılaşabilirler. (Örn: EYP, RPG, ATGM, havan, el bombası, kinetik enerjili tehditler). Bu tehlikeler zırhlı araçta büyük hasarlara neden olurlar.

Peki spall ne demektir?

Spall; basınç, infilak, patlama, şok dalgasının zırhta meydana getirdiği deformasyon sonucu kopup yüksek hızlara ulaşmış, yaralayıcı ve öldürücü hale gelebilen, küçük boyutlarda kırılmış zırh parçalardır.

Araç içi modüler spall liner (yeşil renkli bölge)

Spall liner; temel kullanımı alanı metal veya seramik zırh arkasına yerleştirilmesi suretiyle BAD etkisini (Behind Armour Debris effect) düşürerek mürettebatın hayatta kalabilirlik (beka) seviyesini yükseltmesidir.

Spall liner; bir lif takviyeli kompozit (FRC) malzemedir. Yüksek performanslı lif malzemenin (S-Glass, aramid, HMWPE) ve termoset reçinenin (Polyester, vinyl ester, epoxy) birleştirilmesi ile yapılır.

Kırılma tokluğuna sahip olmaları, çeşitli mekanik, çevresel baskılar altında boyutsal stabilite sağlayarak şekillerini ve işlevselliklerini korumaları, birim alan ağırlığında hem takviyesiz plastiklere, hem de metallere göre daha yüksek mukavemet değerleri sunmaları kullanılma sebepleridir.

Spall liner; esas zırhın iç kısmına sabitlenmiş bir nihai koruma tabakasıdır. Bu tabaka temel iki işleve sahiptir:

  1. Parçalanan zırh malzemelerinin araç içerisine nüfuzunu önlemek,
  2. Penetratorün (delici) zırhı delip geçmesi durumunda spall cone (yayılım) açısını düşürmektir.

 

Kaynakça

http://www.composhield.com/Blankets.395.aspx

https://www.texdata.com/news/Yarn&Fiber/7277.New-Twaron-T765-enables-sturdy-and-cost-effective-spall-liner-solution.html

https://www.plasan.com/wp-content/uploads/2017/06/SharpX-ENG.pdf

http://www.turkchem.net/fiber-takviyeli-termoset-polimerik-kompozitlerde-kullanilan-temel-yapi-elemanlarina-genel-bakis.html

http://web.firat.edu.tr/iats/cd/subjects/Metallurgy&Material/MSM-76.pdf