Silikon Kalıplama (Vacuum Casting) Üretim Teknolojisi Nedir?

Silikon Kalıplama (Vacuum Casting) Teknolojisi hızlı üretim yöntemlerinden birisi olarak, 1970’li yıllarda imalat sektörüne vazgeçilmez bir imalat yöntemi olarak girdi.

Silikon Kalıplama, az adetli seri imalat, prototip üretimi ve model kopyalama gibi farklı gayelerle kullanılmaktadır. Kalıp üretimi çok hızlı bir şekilde yapıldığından test amaçlı prototip üretim yöntemi olarak da kullanılmaktadır. Silikon Kalıplama teknolojisinde gerçek malzemeleri simüle eden, poliüretan bazlı Mühendislik Reçineleri kullanılır.

Silikon Kalıplama (Vacuum Casting) Üretim Teknolojisini Kullanan Sektör ve Kullanım Alanları Nelerdir?

Silikon Kalıplama günümüzde birçok sektör tarafından kullanılmaktadır. Bunları başlıca örnekleri; Otomotiv, Raylı Taşıtla, Savunma Sanayi, Havacılık, Medikal, Beyaz Eşya ve Küçük Ev Aletleri sektörleridir.

Silikon Kalıplama ile üretilebilen parçalara; Otomotiv iç ve dış trip parçaları (ABS, PP, Cam Elyaf vb), kokpit, torpido, multimedya ekran detayları, havalandırma kanalları ve kapakları, aydınlatma grupları (şeffaf) çeşitli düğmeler ve tüm tırnaklı parçalar. Savunma Sanayi için saha kullanımına ve son kullanıcı parçalarına uygun tüm teknik ve mekanik parçalar. Beyaz Eşya ve küçük ev aletleri için gıda uyumlu dahil tüm kapak, sert ve esnek parçalar, LED aydınlatmalara uygun şeffaf parçalar dahil olmak üzere tüm teknik ve mekanik parçalar örnek verilebilir.

Genel olarak, muhafazalar ve kapaklar, anatomik modeller, büyük paneller, çok adetli teknik maketler ve ürün gereksinimleri, şeffaf parçalar, kauçuk malzemeler, fonksiyonel parça ihtiyaçları, mekanik, sızdırmazlık ve düşük basınç testlerde kullanacağınız parçalar, saha test numuneleri, pazar araştırmaları için gerekli ürünler, saha koşullarında ve son kullanıcı parçaları için teknik parça ihtiyaçlarını karşılayan, laboratuvar testleri tamamlanmış, sertifikalandırılmış, dielektrik, UL94 gibi alev yürümeme, yüksek ısı direnci, gıda uyumlu mühendislik reçineleri kullanılan parçalar ve az adetli son kullanıcı parça ihtiyaçları örnek verilebilir.

Silikon Kalıplama Avantajları Nedir?

Silikon kalıplama, enjeksiyon kalıp maliyetlerine göre çok daha uygun maliyetlidir ve çok daha hızlı parça üretmenize imkan sağlar. 3D Printer ile üretilen parçalara kıyasla çok iyi yüzey kalitesi, teknik ve mekanik özellikler, zaman tasarrufu, saha kullanımına uygun ve son kullanıcı parçalar için sertifikalıdır.

Kalıp içine dökülen reçinelerde ABS, PP, PC, PA6 ve Cam Elyaf katkılı malzemelerin yanı sıra 30-95 Shore sertlikleri arasında seçim yapabileceğiniz esnek malzeme seçenekleri sunar.

Silikon Kalıplama (Vacuum Casting) Üretim Teknolojisi Novimod Hızlı İmalat Teknolojileri tarafından hazırlanmıştır.

Şirketlerin AR-GE ve ÜR-GE departmanları tasarımını bitirmiş oldukları projelerinin enjeksiyon kalıp yatırımına girmeden önce, almış oldukları silikon kalıp üretimi hizmeti sayesinde, tasarım doğrulama, parça teknik değerleri, mekanik montaj kontrolü ve saha testi gibi kritik kontrollerini yapabilme olanağı bulduklarından enjeksiyon kalıplamadan önce tasarım revizesi yapılabilmektedir.

Bu testler sayesinden enjeksiyon kalıp sonrası yapmak zorunda kalmış olacakları kalıp revize işlemleri, hatta kalıbın yeniden yapılmasına kadar varan tüm olumsuz senaryoların önüne geçebilir, hem zamandan ve hem de maliyetten tasarruf etmelerine olanak sağlar.

Silikon Kalıplama (Vacuum Casting) Ürün Yelpazesi

EPOKS Kimyevi Ürünler tarafından sağlanan Synthene, her ihtiyacı karşılamak için, o ihtiyaca özgü çözümler sunmaya büyük önem verir. Silikon kalıplama, hızlı prototipleme ve az sayılı teknik parça üretimi için; PP, HDPD, ABS, PA, PC benzeri, Kendinden Sönme Özellikli (UL94, V5, FAR25), UV dayanımlı, yüksek ışık geçirgenliğine sahip renkli, şeffaf ve şeffaf gıda uyumlu vakum döküm poliüretan reçineler sunmaktadır.

Synthene’in uzmanlığı, proje süreçlerinizin her adımında size yardımcı olmaktadır. Deneyimli, gerçek profesyoneller oluşan ekibi, gizlilik ve patent hakları hususunda hassasiyetleri ile projeleriniz için en üst düzey güvenlik standartlarını garanti eder.