Paslanmaz Boru Çeşitleri ve Kullanım Alanları

Paslanmaz borular uzun yıllar dayanıklılığını korudukları ve estetik oldukları için tesisat alanında çok sık kullanılırlar. Alt yapıda kullanılan borular ile dekoratif alanda kullanılan paslanmaz borular arasında farklar vardır. Örneğin alt yapıda kullanılan borular dikişsiz olarak üretilirler ve basınca karşı müthiş bir dayanıklılık sergilerler. Ancak dekoratif amaçlı kullanılan borular daha estetik görünümlü ve dikişsiz borulara göre daha az basınca dayanıklı dikişli üretilen borulardır. Ancak her iki boru tipi de paslanmaya karşı aynı dayanıklılığı sergiler. Özellikle gıda ve kimya sektöründe çok sık tercih edilen bu ürünler yoğunluğa, sıcağa ve soğuğa karşı da dayanıklı hale getirilirler. Gaz sistemlerinin oluşturulması ve bu gazın taşınması için çok büyük bir role sahiptirler. İnşaat sektöründe de faydalanılan bu borular yıllarca sıvıya maruz kalsalar dahi korozyon oluşturmazlar. Her sektörde kullanılan paslanmaz boruların şekil ve ebatları farklılık göstermektedir. Karaca paslanmaz çelik firması sektörel anlamda her türlü paslanmaz boru üretimini ve satışını gerçekleştirmektedir. Çekme ya da dikişli boruların üretiminde öncü olan firma aynı zamanda sparişlerin teslimatını da kendisi üstlenmektedir.

Ağır Sanayilerde Paslanmaz Boruların Yeri

Kağıt, plastik ve petrokimya gibi ağır sanayilerde yüksek gerilim ve ısı sıkça kullanılmaktadır. Bu alanlarda en uygun boru çeşidi paslanmaz çelikten elde edilen bu ürünlerdir. Kimyasalların taşınması, atılması ya da yüksek ısıdaki sıvıların saklanması için bu borular kullanılır. Ağır sanayide bu boruların bu denli önemli olması paslanmaz boru sektörüne de çeşitlilik sağlamıştır. Özellikle kilometrelerde uzatılan bu borular kaynak yöntemleri ile birbirine sabitlenir. Bunun yanı sıra gemi ve liman işletmeciliğinde de yine aynı borulardan yardım alınır. Yıllarca su ile temas etseler dahi asla korozyona maruz kalmazlar. Ayrıca kimyevi ürün ve asitlerden etkilenmezler. Bu nedenle petrol çıkarma tesisatlarında da sıkça kullanılırlar. Karaca paslanmaz çelik firması tüm bu sektörler için paslanmaz boru üreten bir firmadır. Sıcak olarak haddelediği çekme boruları sayesinde en ağır sanayinin bile paslanmaz boru ihtiyacını karşılamaktadır.

Estetik Paslanmaz Boru Çeşitleri

Özellikle dikişli olarak üretilen estetik boruları her noktada sık sık görmek mümkündür. Mutfak, dekorasyon ya da mimaride göze çarpan bu ürünler diğer borular gibi korozyona dayanıklılık gösterirler. Ancak daha naif yapıda ve parlak olanları nedeni ile bu alanlarda kullanılmaları uygundur. Ayrıca bu borular basınca da çekme borular kadar dayanıklı değildir. Parlak ve mat olarak üretilebilen bu borular istenilen alanda kullanıma uygun hale getirilir. Karaca Paslanmaz Çelik firması her sektöre uygun olarak geliştirdiği paslanmaz boru sayesinde sektörün ihtiyacına cevap vermektedir. Hem alt yapı, hem inşaat, hem sanayi hem de dekorasyon alanı için istenilen boy ve ebatlarda borular üretmektedir. Ayrıca Karaca paslanmaz firması Türkiye’nin her noktasına dağıtım da sağlamaktadır.

Kaynak: https://www.karacapaslanmaz.com/paslanmaz-boru