Osiloskop nedir? Çeşitleri nelerdir?

Osiloskop, elektronik devrelerinin detaylı olarak incelenmesi gerektiğinde kullanılan bir araçtır. Elektrik gerilimindeki zamana bağlı olan değişimleri görebilmeyi sağlar. Normal şartlarda elektrik gerilimini ölçmek için voltmetre kullanılmaktadır. Fakat voltmetre sadece devreden geçen gerilimin büyüklüğünü ve yönünü sayısal olarak belirtir. Osiloskop ise gerilimin zamana bağlı şekilde değişimini iki eksenli bir grafik olarak anlaşılması daha kolay bir şekilde sunar.

2 kanallı 100 MHz bant genişliğine sahip bir dijital osiloskop

Osiloskop nasıl çalışır?

Osiloskoplar analog ve dijital olmak üzere iki çeşidi bulunmaktadır. Analog osiloskoplar günümüzde pek tercih edilmezler ve adeta eski tüplü televizyonlar gibi çalışmaktadırlar. Gelen sinyalin, katot ışın tüpünde oluşturulan elektron demetini saptırmada kullanılan bobinlere aktarılması prensibi ile bir fosfor ekranda görüntü oluşması tekniğinden faydalanılarak çalışırlar. Aşağıdaki video ile analog osiloskobun nasıl çalıştığı ile ilgili bir fikir edinebilirsiniz.

Dijital osiloskoplar ise yüksek hıza sahip mikroişlemciler sayesinde girişten gelen sinyalin örneklenmesi prensibi ile çalışırlar. Bunun sağladığı avantajlar ise sinyalin istenildiği zaman durdurulması, istenilen seviyede tetiklenmesi, tekrar oluşturulabilmesi ve kaydedilmesidir. Bunun haricinde analog osiloskoplarda teorik olarak herhangi bir frekans limiti olmamasına rağmen, dijital osiloskoplarda ölçülebilecek sinyalin azami frekansını satın alacağınız cihazın örnekleme hızı belirleyecektir.

Osiloskop çeşitleri:

  • Analog Osiloskop
  • Dijital Osiloskop
  • El Tipi Osiloskop
  • USB Osiloskop