Oganesson Nedir? Oganesson Elementinin Özellikleri Nelerdir?

Oganesson (Og), periyodik tabloda 118 numaralı pozisyonda bulunan ve asil gazlardan biri olan bir transuranyum elementlerden biridir. Sentetik bir elementtir. ve 1999 yılında Kaliforniya’daki Lawrence Berkeley Ulusal Laboratuvarı’ndaki bilim adamları tarafından, kurşun-208’in kripton-86 atomları ile bombardımanının bir sonucu olarak keşfedildiği bilinmektedir. Ancak 2002’de bu sonuç, bazı verilerin tahrif edildiği saptandıktan sonra geri çekildi. 2006 yılında Rusya Dubna’daki Nükleer Araştırma Enstitüsü’ndeki bilim adamları, Oganesson’un 2002 ve 2005 yıllarında bir siklotron içerisinde, 245 milyon elektron volt (MeV) gücünde kalsiyum-48’in nükleer reaksiyonu ile kaliforniyum-249 üretmek hedefiyle üretildiğini açıklamıştır. Soygazlar grubunun bir üyesidir. Dünyanın en ağır elementi olarak bilinmektedir. Periyodik tabloya yeni eklenen 4 yeni elementten biridir.

Kalsiyum iyonları, siklotron içinde bir kiriş haline getirilmiş ve titanyum, folyo üzerine biriken kaliforniyum-oksit tabakasına ateşlenmiştir. Bombardıman 2300 saat sürmüş ve toplam 2.5 x 1019 kalsiyum iyonu dozu birikmiştir. Elementin keşfi, Uluslararası Saf ve Uygulamalı Kimya Birliği (IUPAC) ve Uluslararası Saf ve Uygulamalı Fizik Birliği (IUPAP) tarafından Ocak 2016’da doğrulanmıştır.

Dubna’da ki Oganesson’un sentezlendiği ağır iyon siklotronu U-400.

Üretildiği andan itibaren yaklaşık bir milisaniye sonra, oganesson çekirdeği bir alfa parçacığı (helyum çekirdeği) yayarak başka bir transuranyum elementi olan livermoryum’a dönüşmektedir. Oganesson’un fiziksel veya kimyasal özellikleri doğrudan belirlenememektedir. Bunun nedeni ise sadece birkaç oganesson atomunun üretilebilmiş olmasıdır. Bununla birlikte oda sıcaklığında gaz halinde olacağı tahmin edilmektedir. Elementin Radon elementi gibi metalimsi özellikler göstermesi beklenmektedir. Elementi keşfeden bilim adamları elemente Rus Fizikçi Yuri Ogenessian’ın ismini vermişlerdir. Bu ismin verilmesinin en önemli sebebi Ogenessian’ın transuranyum elementlerini keşfeden bilim insanlarının başında gelen bir bilim insanı olarak adlandırılmasıdır. Elementin ismi ise yine UIPAC tarafından Kasım 2016’da onaylanmıştır.

Element Özellikleri

Grup18 Erime NoktasıBilinmiyor 
PeriyotKaynama Noktası Bilinmiyor
BlokYoğunluk (g cm−3) Bilinmiyor
Atom Numarası118 Göreceli Atom Ağırlığı[294]  
20°C’de ki DurumuGaz Ana İzotop294Og 
Elektron Konfigrasyonu[Rn] 5f146d107s27p6 CAS Numarası54144-19-3 

Sentetik bir element olmasından dolayı bilinen herhangi bir biyolojik rolü bulunmamaktadır.Yüksek oranda radyoaktif bir metaldir. Bugüne kadar sadece birkaç atomu üretilmiştir. Günümüzde sadece araştırmalarda kullanılmaktadır.

Kaynak

https://www.britannica.com/science/element-118

https://www.rsc.org/periodic-table/element/118/oganesson