Obsidiyen nedir? Kullanım alanları neler?

Obsidiyen nedir

Obsidiyen nedir? Bu konuda obsidiyen hakkında çeşitli bilgileri siz değerli kullanıcılara sunuyor olacağız.

Minecraft oyununda da bulunan obsidiyen, oyuncuların merak ettiği bir parça haline gelmiş durumda. Minecraft’ı incelediğimizde obsidiyenin lav ve su karışımından oluştuğu görülüyor. Yani sıcak lavın soğumasıyla obsidiyen oluşuyor. Ayrıca oyunda obsidiyenin geniş bir kullanım alanı bulunmuyor. Peki gerçekte durum nasıl? Gelin hep beraber bu konuyu inceleyelim.

Obsidiyen nedir?

Obsidiyen günümüzde hem obsidiyen hem de obsidyen olarak anılıyor olsa da bazı resmî kaynaklarda obsidiyen olarak önümüze çıktığı için konuyu bu şekilde anlatıyor olacağız. Obsidiyen, magmatik bir kaya olarak karşımıza çıkan volkanik bir cam olarak yer alıyor. Lavın soğuması ile oluşan bu cisim, genel olarak lav kenarlarında rastlanılır. Volkanik cam sınıfına giren obsidiyen, keskinliği ve kırılganlığı ile biliniyor. Keskinliği sebebiyle geçmişte kesici ve delici alet yapımında kullanılan bu nesne, deneysel amaçla cerrahi neşter bıçağı olarak da tercih edildi.

Obsidiyen nedir

Kullanım alanları

Obsidiyen nedir?” sorusunun yanı sıra bu taşın ne için kullanıldığından da söz etmek gerekiyor. Geçmişte kesici ve delici aletler için kullanılan bu taşın günümüzde de bu tür amaçlar için kullanıldığı görülüyor. Obsidiyen ile birlikte oldukça keskin bıçaklar yapmak mümkün oluyor. Yapılmış olan keskin bıçaklar sayesinde bir objeyi rahat bir şekilde kesme imkanı bulunuyor. Bu tür bıçaklar işlenmiş cam kullanılmadan doğal olarak oluşan camlardan kullanılarak yapılan bir tür cam bıçak olarak da geçiyor. Obsidiyen taşından elde edilen bıçaklar yalnızca günlük hayatta değil aynı zamanda tıp alanında da tercih edilebiliyor. Bu bıçakları bazı cerrahların neşter bıçağı olarak kullandığı da biliniyor. Şunu belirtelim ki bu bıçaklar araştırma yapılan hayvanlar üzerinde kullanılabiliyor.

Obsidiyenlerin bir diğer kullanım alanından söz etmek gerekirse bu taşlar dekoratif amaçlı da tercih edilebiliyor. Süs eşyalarının yapımında kullanılan obsidiyenler parlaklığı ile birlikte aynı zamanda taş dekorasyonları için de güzel bir görünüm sunabiliyor.