Nanoteknoloji hayatımızın neresinde?

nanoteknoloji

Evet nanoteknoloji;bu soruları daha önce hiç sormuş muydunuz kendinize.Nanoteknoloji hayatımızın neresinde,bize ne fayda sağlar ve en önemliside nanoteknolojiye gerçekten ihtiyacımız var mı ?

Son bir kaç yıldır adından sıkça söz ettirmeyi başarabilmiştir ve benimde iyiki dediğim teknolojik yeniliklerden bir tanesidir.Düşüncesi bile beni mutlu etmeye yetiyor.Birazdan buraya yazacaklarımla umuyorum ki “kanka su geçirmeyen ayakkabılar,kumaşlar nanoteknolojiden üretiliyor yahu”cümlesinin ötesine geçecektir hiç merak etmeyin.Öyleyse başlayalım ve günlük hayatımızdaki etkilerini az da olsa öğrenelim.

1-Çok daha az güç tüketen,daha hızlı,daha küçük ve daha güçlü bilgisayar üretiminde.Karbon nanotüpler ile bilgisayarın gücünün daha uzun süre devam ettirilmesi sağlanır.

2-Nanopartiküller sayesinde kanser hücrelerinin öldürülmesi gerçekleştirilir.

3-Nanopartiküller otomobil üzerinde mevcut materyallere dağıtılarak araçları daha hafif ve daha sağlam hale getirmeyi aynı zamanda yakıt tasarrufu sağlamayı hedefler.

4-Nanopartiküller ya da nanolifler vesilesiyle   kumaşların ağırlığında,sertliğinde,kalınlığında bir artış olmadan lekelere,suya ve aleve karşı direnci arttırılır daha dayanıklı hale getirilir.

5-Spor ekipmanlarında da sıkça karşımıza çıkmaktadır.Mesela tenis raketi karbon nanotüpler sayesinde daha hafif hale getirilir ve çarpma esnasında oluşacak gerilme daha aza indirgenir.Nanopartikül ile işlenmiş tenis toplarınada uygulandığı düşünülürse normal tenis toplarına oranla 2kat daha fazla zıplaması önemsenmeyecek bir derece değildir.

6-Kullanmış olduğunuz güneş kremleri sizleri güneşin zararlı ultraviyole ışınlarından korumak için nanopartiküllerden üretilmişlerdir.Aynı zamanda gıda ürünlerinin raf ömrünü uzatmak için ambalajlarda da kullanılmaktadır.

7-Ve son olarak şunuda ekleyebilirim ki su geçirmez telefonların altındada nanoteknoloji yatmaktadır.