Masterbatch Hangi Alanlarda Kullanılır?

Pigment ve birtakım özel katkı maddelerinin ısıl bir işlem ile taşıyıcı polimere yedirilmesi sonucu elde edilen konsantre karışıma masterbatch adı verilir. Plastik üretim süreçlerinde ham polimer kullanımı, kolay bir şekilde renklendirildiğinden ve ekonomik olduğundan pek çok avantaj sağlar.

Masterbatch kullanımı, toz pigment kullanımındaki güvenlik ve sağlık risklerini ortadan kaldıran bir yöntemdir. Böylece hem tozsuz, hem de sağlıklı ve temiz bir üretim yapılmış olur. İstenilen renklerin ayarlanması, homojen şekilde dağılımı ve devamlılığı açısından masterbatch kullanımı toz pigmente göre çok daha fazla avantaj sağlar. Masterbatchin diğer bir avantajı da bir renkten diğer bir renge geçerken, makine temizliğinin çok daha kolay yapılması sayesinde verilen firenin minimuma indirilmesi özelliğidir.

Kullanılacağı Yere Göre Masterbatch Türleri

  • Antioksidanlı
  • UV katkılı
  • Anti statikli
  • Kaydırıcılı
  • Yanma geciktiricili
  • Anti-block
  • Anti-fog
  • Infrared absorber

Masterbatch Kullanım Alanları

Masterbatch, plastik teknolojisinin olduğu pek çok yerde kullanılabilir. Örneğin, dayanıklı tüketim ürünleri, bidon, varil ve şişeler, elektrik malzemeleri, PVC elemanları, gıda ambalajları, otomotiv, taşıma kasaları, boru bağlantı parçaları, kablolar, genel ambalajlar, ev eşyaları, bahçe-şehir mobilyaları, geri dönüşüm hammaddeleri, diş fırçaları, güneş gözlükleri, taraklar, plastik klasör kaplamaları, kalemler, tornavida ya da matkap gövdeleri, oyuncaklar, poşetler, tokalar, ayakkabı tabanları, kredi kartları, suni deri, cam fitili, EPS & XPS köpük türleri, elektrikli süpürge hortumları ile su boruları gibi pek çok alan sayılabilir.

Masterbatchlerin kullanım alanları, üretici firmaların yaratıcılıklarına bağlı olarak değişmektedir. Yeni teknolojinin sağladığı atılımlar ile masterbatchlerin kullanım alanlarının yaygınlaşma süreci halen devam etmektedir. Özellikle eşyaların ve kullanılan maddelerin görünümünden çok sağladığı fayda önemli olduğu için, özellikle anti mikrobiyal masterbatch teknolojisinin kullanım alanı çok daha hızlı şekilde artmaktadır.

Son derece ekonomik olan masterbatch teknolojisi, özellikle kalabalık insanların olduğu alanlarda kullanıldığı için sağlık açısından daha da önemli bir hal almıştır. Yeni bir iş alanı olmasının yanı sıra masterbatch kendisine eklenen yenilikler ile pek çok insanı bu teknolojiye çekebilecektir.