Kar zinciri mi yoksa kış lastiği mi kullanmak daha mantıklı?

kış lastiği

İçinde bulunduğumuz mevsim gereği artık sağuk havalar yavaş yavaş etkisini göstermeye başladı. Özellikle rakım yüksek yerlerde başlayan kar yağışları hayatı olumsuz etkiliyor. Peki kış ayının zorlu koşullarında araçlara zincir mi yoksa kış lastiği mi takmak gerekiyor? 4 mevsim lastikler karla kaplı zemindeki performansı nasıl? Bu yazımızda bu konulara değineceğiz.

Kış aylarının gelmesiyle birlikte otomobillerde bir takım önlemler almak gerekir. Zira kar yağışı ve buzlanma otomobil sürücüleri ve yolcular için ciddi tehlikeler oluşturur. Bazı sürücüler kış lastiği tercih ederken bazıları ise zincir kullanmayı tercih eder. Peki güvenliği en iyi sağlayan yöntem kış lastiği kullanmak mı yoksa zincir kullanmak mı?

Öncelikle belirtmemiz gereken şu ki;  kış lastikleriniz takılı olsa dahi otomobilin bagajında kar zinciri bulundurmak mecburi. Çünkü bazı zamanlarda yollarda kış lastikleri yeterli olamayabiliyor. Kış lastiklerinin yetersiz olduğu boyuttaki kar ve buz olduğu zamanlarda (Uludağ, Kartepe yolları vs.) zincir takmanız gerekiyor.  Sadece kış lastiğine güvenirseniz, trafik polisi kontrolünde ceza yemeniz olası bir durum.

Bildiğiniz gibi zincirler, araçların buzlu ve karlı yollarda yoluna problemsiz bir şekilde devam edebilmeleri için dizayn edilmiş güvenlik araçlarıdır. Lastiğin yol ile temas eden yüzeyini kavrar ve kar veya buz üzerinde rahatça hareket etmesini sağlar.

Lastiklere zincir takmak, zahmetli bir iş ancak buzlu ve karlı yollarda hayat kurtarabiliyor. Fakat zinciri lastiklere dikkatli ve düzgün takılması gerekiyor. Zira beklenen performansı sağlamaz ve lastiklere zarar verebilir.

Zincir takılı bir şekilde aracınızı kullanırken hızınız 50km/saati  geçmemesi gerekiyor.

Kış lastikleri, soğuğa karşı dayanıklı kauçuk malzemeren üretilen, buz ve karlı zeminde üst düzey çekiş ve fren performansı sergileyen lastiklerdir. Yumuşak yapısı sayesinde, yazlık lastikler gibi 7­°C’nin altındaki sıcaklıklarda sertleşme yapmaz.

Kış lastiklerinin avantajları olduğu kadar dezavantajları da bulunmakta. Örneğin fiyatı kar zinciriyle karşılaştırılamayacak kadar yüksek. Kar zincirini takım olarak 50-100 TL arasında bir fiyatla satın alabilirsiniz. Fakat 4 adet kış lastiği maliyeti 800 ila 1400 TL arasında değişmekte. Elbette fiyatlar kalite, marka, ebat gibi etkenlerle değişkenlik gösterebilir. İkinci el piyasasında ise daha ucuza bulabilirsiniz. Fakat lastiklerin az kilometre yapmış olması ve temiz durumda olması önem arz etmekte. Diğer bir husus ise yakıt sarfiyatı. Zira kıs lastikleri, yaz lastiklerine nispeten daha fazla yakıt tüketimine sebep olabiliyor.

2 Kışlık, 2 Yazlık Olmaz

Kış lastiği kullanımında en sık yapılan yanlışlardan biri sadece öndeki lastikleri kış lastikleriyle değiştirmek. Bu, çok sayıda uzman tarafından sıklıkla belirtilen son derece yanlış bir uygulama. Sadece iki adet kış lastiği takmak aracı potansiyel olarak tehlikeli bir hale getirir. Araç dengesizleşir ve bu durumda sürüş özellikleri de olumsuz etkilenir. Şöyle ki; ön iki lastik yola gayet iyi tutunuyor, fakat arkada bulunan iki yazlık lastik yola tutunamıyor ve sürekli kaydırma halinde. Yani ön tarafta bir denge durumu söz konusu, ancak arka taraf dengesiz olduğu için haliyle araç potansiyel bir tehlike haline geliyor. Aşağıdaki örnek ile farkı daha iyi anlayabiliriz;

4 mevsim lastiklerle kış lastikleri bir değildir

Hem yaz hem de kış koşullarında kullanışlı olduğu iddia edilen lastik türleri de bulunmakta. Bu lastikler yazlık lastiklere oranla ıslak zeminde daha iyi performans sergiliyor. Fakat kesinlikle bir kış lastiğinin yerini tutamaz. Çünkü bir lastiğin yaz aylarında sıcak asfaltta, kış aylarında da karlı yolda sorunsuz performans sergilemesiz imkansızdır. Bunu aşağıdaki videoyu izleyerek daha iyi anlayabiliriz;

Kar paleti iyi bir alternatif olabilir mi?

Kış lastiği ve kar zincirinden bağımsız bir alternatif de kar paleti. Bu aracın uygulanması zincire göre daha basit. Zincirlerde oluşan dolanma riski kar paletlerinde yok. Paleti lastiğin üstüne seriyorsunuz, aracı biraz hareket ettirdikten sonra iyice gerip bağlıyorsunuz. Yani uygulaması kolay. Yüksek kaliteye sahip kar paletleri hem işini iyi yapıyor hem de uzun süreli kullanılabiliyor. Ancak üst düzey kaliteye sahip kar paletlerinin fiyatları yaklaşık olarak 1000 TL civarında. Yani 4 adet orta kalite kış lastiğiyle yaklaşık olarak aynı fiyatta. 100-200 TL civarında satılan kar paletleri de bulunmakta. Fakat tahmin edildiği gibi bu paletler düşük kalitedeler ve daha ilk kullanımda dişleri kırılabiliyor. Yüksek kaliteli paletlerin fiyatlarının düşmesi durumunda kış lastiklerine iyi bir alternatif olacağı aşikar.

Son olarak

Bilindiği gibi buzlu ve karlı yollarda araçların kontrolünü kaybederiz. Eğer yeterli önlem alınmazsa bir nehirde sürüklenir gibi sürüklenir gideriz. Trafik kazaları ve yaralanmalar/can kayıpları kaçınılmaz olur. Bu nedenle kış lastiği veya zincir kış ayları için bir lüks değil, can güvenliğimiz için son derece önem teşkil ediyor. Bu sebeple herkese imkanı doğrultusunda yukarıda bahsettiğimiz araçlardan birini kullanmalarını öneriyoruz.