Kansere Yeni Bir Umut; Altın Partikülü

Edinburg Üniversitesi ve Zaragoza Üniversitesi‘nin öğretim üyelerinden oluşan bir araştırma ekibi, altın partikülleri içeren küçük bir tıbbi cihazın akciğer kanseri ilaçlarının tedavideki etkisini artırabileceğini ve bu ilaçların vücuda verdiği zararları azaltabileceğini keşfetti.

Edinburgh Kanser Araştırma Merkezi‘nden Dr. Asier Unciti-Broceta liderliğindeki grup, altın nanopartiküllerini, spesifik reaksiyonları tam yerinde kontrol etmek için kimyasal bir cihazla kapladı. Bu nanopartiküller laboratuvar ortamında, akciğer kanseri hücrelerine uygulanan anti-kanser ilaçlarını aktive ederek ilaçların etkinliğini arttırdı.

Katı destekli altın katalizli serbest strateji

Katı destekli altın katalizli serbest strateji

Cihazdaki nanopartiküller zebra balığının beynine implante edildiğinde doğrudan bir kimyasal tepkimeyi katalize etmiş. Bu yüzden araştırmacılar tekniğin insan tedavisinde de kullanılabileceğinden umutlular.

Mevcut kemoterapi tedavilerinin hastalar için ciddi yan etkileri olduğu herkes tarafından bilinen bir gerçektir. Uzmanlar altının, sağlıklı dokulara zarar vermeden hastalıklı hücreleri hedef alabilmek için kullanılabileceğini ve gelen kimyasal tepkimeleri hızlandırabilecek veya katalize edebilecek güvenli bir kimyasal element olduğunu belirtti.

Geleceğe atılmış önemli bir adım; Altın

Unciti-Broceta düzenlenen basın toplantısında yeni geliştirdikleri bu önemli teknik ile ilgili detaylı açıklamalarda bulundu:

“Altının daha önce bilinmeyen yeni özelliklerini keşfettik. Yeni bulgularımız, metalin tümörlerin içindeki ilaçları çok güvenli bir şekilde serbest bırakmak için kullanılabileceğini gösterdi.

Kanser ilaçları vermenin yeni ve daha iyi yollarını geliştirecek bunun gibi çalışmalar, kanser tedavisini iyileştirme ve yan etkilerini azaltma potansiyeline sahiptir. Özellikle beyin tümörleri ve tedavisi güç diğer kanserler için iyileştirmeye yardımcı olabilir. Sonraki adımlar, bu yöntemin insanlarda güvenli olup olmadığını, uzun ve kısa vadeli yan etkilerinin neler olup olmadığını ve bazı kanserlerin tedavisi için daha iyi bir yöntem olup olmadığını görmektir.

Bunu hastalar üzerinde kullanmadan önce yapılması gereken bir çok test var. Ancak bu çalışma ileriye doğru atılmış önemli bir adım. Bu tekniğin, cerrahlar tarafından kemoterapiyi direkt olarak tümörlere aktarmada kullanılmasını ve sağlıklı organlara verilen zararı azaltmasını hedefliyoruz.”