İnşaatlar neden çöker?

Çöken inşaatlar birçok nedenden dolayı çökebilir. İnşaat yapımına karar verildiği an her şey ince ince elenip sık dokunması gerekir. İnşaatların çöküşünde ki en büyük sebep inşaatta kullanılan malzemede ucuza kaçmaktır. İnşaatlar insanların yaşayacağı alanlar olduğu için insan sağlığı her şeyden önemli olması gerekir. Bu durum göz önüne alınarak sağlam inşaat için hiç bir masraftan kaçınılmamalıdır.

İnşaat Çöküş Sebepleri

İnşaatların çöküş sebepleri bir zincir halkası gibidir. Bir inşaatta tek bir şeyin eksik veya düzensiz oluşu ilk depremde binayı oldukça sarsar ve binaya çok zor anlar yaşatır. Eksik malzeme kullanımı da inşaatların çöküşünde ki bir diğer sebeplerden bir tanesidir. İnşaatın yapıldığı yerin sağlamlığı kontrol edilmeli ve bataklık var ise mutlaka kurutulmalıdır. Zeminin temelleri sağlam atılmadığı zaman inşaatların çökmesi kuvvet ve muhtemeldir. Bir inşaat alanı için belirtilen kat iznin dışına çıkarak kaçak kat çıkılması da inşaatın çökmesindeki temel nedenlerden bir tanesidir. Bu tarz durumlara engel olunmak için mutlaka devlet denetiminin altında olunması gerekir.

İnşaar Sahibi Deneyimli ve Duyarlı Olmalı

İnşaatı yaptıran kişinin bilgi ve birikimsizliği ile işlerde kolaya kaçmak istemesi de sebeplerden bir tanesidir. İnşaat sahibi inşaat alanında bir tecrübesi yok ise eğitimini almadı ise hiç bir şekilde inşaat işine karışmamalıdır. Mutlaka deneyimli elemanlar ile çalışarak yanında mühendisler ve mimarlar bulundurmalıdır. Küçük bir inşaat da bile durum böyle olmalı ve inşaatlarda ki çöküntülerin önüne geçilmelidir. İnşaat sahibi duyarlı olup kazanacağı parayı ikinci planda tutarak ilk önceliği her zaman kaliteli iş olmalıdır. Aksi takdirde kazanılacak paranın arttırılması için malzemeden kaçmak inşaat sahibi için sorun teşkil etmez. Böyle bir durumda birçok insanın hayatını kaybetmesine neden olabilir.