Hızlı Prototipleme Nedir?

Hızlı prototipleme işlemleri, bilgisayar destekli tasarım (CAD) dosyalarından fiziksel model üretmeye yarayan işlemlere ve teknolojilere verilen genel isimdir.

Parçaların geliştirilmesi esnasında ve üretim aşamasına geçilmeden öncesinde parçanın prototiplerine ihtiyaç duyulur. Bu sebeple, tasarım aşamasında yer alan parçaların birden fazla modelinin üretilmesi de gerekebilir.

Prototiplerin türlerine göre farklı testler yapılması da gerekebilir. Prototip üzerinde yapılacak olan testler sayesinde parçanın almasını istediğiniz formunu veya mekanik özelliklerini de belirleyebilirsiniz. Prototip üzerinde karar vereceğiniz değişiklikler parçaların CAD modelinde düzeltilmesi ve son halinin ortaya çıkartılmasını sağlar.

Hızlı Prototipleme Hangi Amaçlar için Kullanılır?

Yeni bir ürün geliştirileceği zaman hızlı prototiplemeye ihtiyaç duyulur. En kısa sürece tasarım hatalarının teşhis edilebilmesini sağlayan hızlı prototipleme aynı zamanda ürünün en kısa sürede piyasaya çıkartılabilmesini de sağlar.

Prototip kalıplar için master model olarak kullanılabilir özelliklere sahip olan bu teknikler tasarım, imalat ve satış ekibi ile birlikte pazarlama ekibi arasındaki iletişimi de daha verimli hale getirebilecek niteliklere sahiptir.

Hızlı Prototipleme ile Hangi Parçalar Üretilebilir?

Hızlı prototipleme işlemleri ile üretilebilecek olan parçalar için herhangi bir sınır bulunmaz. Parçalar kolay bir şekilde birbirlerine yapışabildiği için üretilecek olan parçalarda boyut sorunu da yaşanmaz. Ayrıca tek seferde hareketli parçalar da üretebileceği için fonksiyonel prototipler de üretilebilir.

Hızlı prototipleme sayesinde kalıp üretimlerini yapabilmekte mümkün olur. Kum kalıp karakterlerini iyi bir şekilde simüle edebilen kalıplar ve maçalar düşük ergime dereceli alüminyum metallerin dökülebileceği kalıplardır.

Hızlı Prototiplemenin Avantajları Nelerdir?

Hızlı prototipleme 1 ile 2 iş günü içerisinde tasarımlarınızın hayata geçirilmesi için sizlere büyük bir avantaj sağlar.

Tekrarlanabilir hassas toleranslara sahip olan 3D yazıcı teknolojilerinden FDM, SLS, polyjet, metal lazer sinterleme ile hızlı prototipleme yapılabilir.

Hızlı prototipleme ihtiyacınız söz konusu ise veya hızlı prototipleme hakkında detaylı bilgi almak istiyorsanız +90 tarafından hazırlanan hızlı prototipleme sayfasına da göz atabilirsiniz.