Hem yapışkan sıvı, hem katı gibi sert: Turuncu Yapışkan Madde

Bilim ve teknoloji dünyası bizleri şaşırtmaya devam ediyor. Adını bir süredir duyduğumuz ‘Turuncu Yapışkan’ sıra dışılığıyla herkesi şaşırtıyor. Turuncu yapışkanın (orange goo) ülkemizde bilgisi ve görüntüleri yayıldıkça meraklar arttı. BBC Türkçe’nin paylaştığı video bu maddenin tekrar gündeme gelmesini ve merakların artmasını sağladı. Çünkü madde yerine göre yapışkan sıvı, yerine göre sert katı özellik gösteriyor. Yani, maddenin kendisine yavaşça temas edildiğinde yapışkan bir hamur gibi, sert ve hızlı bir temasta sert bir katı gibi özellik gösteriyor.

Bunun sebebi, ani kuvvet uygulandığında maddenin tüm molekülleri hızlı bir şekilde kenetleniyor ve katı gibi tepki gösteriyor. Bu yüzden, madde ‘Newton yasalarına uymayan akışkanlar’ grubuna dahil ediliyor.

 

İşte BBC Türkçe’nin paylaştığı video;

Elbette böylesine sıra dışı bir madde hayatımızda pozitif etkiler yaratacak alanlarda kullanıyor. Özellikle darbe emici özelliğiyle dikkat çektiğinden dolayı, maddeye darbe tehlikesinin bulunduğu alanların üretiminde rastlamak mümkün. Örneğin, yumuşak ve esnek olması sayesinde tehlikeli sporlarla ilgilenen sporcuların güvenliğini sağlamak için kullandıkları giysilerde, kask veya eldiven gibi güvenlik araçlarında sıkça rastlanıyor.

Böylece, maddenin gündelik hayatta kullanımı ve satın alınan ürün haline gelmesi oldukça yaygınlaşmış durumda.

Bir başka örnek olarak, aşağıdaki videoda telefonu darbelere karşı korumak için turuncu yapışkanın kullanıldığını kılıfı görüyoruz.


CNN
‘in yayınladığı videosunda ise ilginç turuncu yapışkanın üstün özelliğini açıkça görebiliyoruz;

Kaynak

https://steemit.com/science/@k3b4b/sometimes-liquid-sometimes-extremely-rigid-as-concrete-orange-adhesive

http://edition.cnn.com/2017/03/27/tech/d3o-orange-gel/index.html

https://www.popsci.com/gadgets/article/2013-01/ces-2013-wrap-goop-around-your-fingers-then-smash-them-hammer