Hassiyum Nedir? Hassiyum Elementinin Özellikleri Nelerdir?

Hassiyum transuranyum grubuna ait olan ve atom numarası 108 olan yapay bir elementtir. İlk olarak 1984 yılında Peter Armbruster ve Gottfried Münzenber liderliğindeki bir ekip tarafından, Darmstadt Ağır İyon Araştırma Laboratuvarında sentezlenmiş ve tanımlanmıştır. Ekip kurşun-208’i demir-58 ile bir füzyon reaksiyonunda bombalayarak, hassiyum elementinin 3 atomunu elde etmeyi başardı. İsmini ise Almanya Devletinin Latince isim karşılığı olan “Hasse” kelimesinden almıştır. Periyodik tablodaki konumuna göre osmiyum elementi ile benzer özellikler göstermesi beklenmektedir.

Keşfedilen ilk izotop hassiyum-265’tir. Kütle numarası 265 olan izotop, aşırı derecede kararsızdır ve sadece 2 milisaniyelik bir yarı ömre sahiptir. SSCB Dubna’da Nükleer Araştırma ortak Enstitüsü’nde araştırmacılar tarafından yürütülen deneylere göre ise keşfedilen diğer izotopların ağırlıkları 263 ve 264 olarak tahmin edilmektedir. Radyoaktif bir element olmasından dolayı zararlı bir element olarak görülür. Yapay olarak üretilir ve bu yüzden bugüne kadar çok küçük miktarlarda üretilmiştir.

Hassiyum Element Özellikleri

GrupErime NoktasıBilinmiyor
PeriyotKaynama Noktası Bilinmiyor
BlokYoğunluk (g cm−3) Bilinmiyor
Atom Numarası108 Göreceli Atom Kütlesi[269]  
20°C’de ki DurumuKatıAna İzotop270Hs 
Elektron Konfigrasyonu[Rn] 5f146d67s2 CAS Numarası54037-57-9 

Bünyesinde 108 elektron, 108 proton ve 157 nötron bulundurmaktadır. Periyoduk tablonun 8. grubunda ve 7. periyodunda yer alır. Hassiyum elementi doğada serbest halde bulunamadığı için bilinen herhangi bir biyolojik rolü yoktur. Üretim olarak çok az üretilir ve gözle görülebilir miktarlarda üretilebileceği tahmin edilmemektedir. Element sadece kimyasal araştırmalarda kullanılmaktadır. Hassiyumun günümüzde bilinen 263’den 277’ye kadar numaralandırılmış 15 adet izotopu bulunmaktadır.

Kaynak

https://www.britannica.com/science/hassium

https://www.rsc.org/periodic-table/element/108/hassium