Kapat

havada-yakit-ikmali-yapan-ucak

Gökyüzündeki benzinlikler; tanker uçaklar [Video]

Havada yakıt ikmali, uçuş sırasında uçak yakıtını bir askerî uçaktan (tanker) diğerine aktarılması işlemidir. Mevcut uçaklara uyum sağlamak için daha basit olan “prob-and-drogue” ile daha hızlı yakıt aktarımı sunan, ancak ek sistemlere ihtiyaç duyan “flying boom” olmak üzere iki ana yakıt ikmal sistemi bulunmaktadır.

Havada yakıt ikmali, uçuş esnasında yakıtı bir tanker uçaktan diğerine aktarılması işlemidir. Günümüzdeki uçaklara uyum sağlayabilmek için daha basit ve hızlı yakıt aktarımına sahip olan “prob-and-drogue”, fakat ek sistemlere ihtiyaç duyan “flying boom” adında iki ikmal sistemi kullanılmaktadır.

Tanker uçağının arkasındaki boom operatörü, boom’u F-16’ nın kanopisinin arkasındaki yakıt kapağına doğru yönlendirir. Boom’un ucu konektörle aynı hizaya geldiğinde operatör, boom’u savaş uçağındaki yerine kilitler. F-16 pilotu kafasının arkasında ‘tank’ diye bir ses duyar. Artık yeni bir havadan havaya yakıt ikmali başlamak üzeredir.

Aşağıdaki videodan bu sistemi izleyebilirsiniz;

Kaynaklar

http://gencucus26.blogcu.com/gokyuzunun-benzin-istasyonlari-tanker-ucaklar/7232657
https://tr.wikipedia.org/wiki/Havada_yak%C4%B1t_ikmali

Sizin için önerdiklerimiz:

Fatih Kara

Metalurji ve Malzeme Mühendisi • MalzemeBilimi.Net | Kurucu ve Yönetici • LinkedIn: @fatihkara41 • Instagram: @fatihkara41

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir