Epoksi Zemin Kaplama Nedir?

Epoksi Zemin Kaplama

Termosetler grubundan yapıştırıcı bir kimyasal reçine olan epoksi birçok farklı alanda kullanılabilmektedir. Zemin kaplaması olarak kullanılması ile birlikte epoksi zemin kaplama olarak isimlendirilen uygulama ortaya çıkar.

Epoksi zemin kaplamanın birçok farklı avantajının bulunması vazgeçilmesi zor bir zemin kaplamasının ortaya çıkmasına sebep olmaktadır. Genellikle konut inşaatlarında kullanılan bir malzeme değildir. Profesyonel yapılarda muhteşem bir zemin kaplama malzemesi olarak karşımıza çıkar.

Ürünün kullanım alanları gibi uygulama şekli de profesyonel olmalıdır. Doğru malzemeler ile birlikte uygulamanın yapılması ve zeminin tamamen düz bir halde teslim edilmesi gerekir. Katı formda olan bir zemin kaplaması olmadığından zeminin tamamen düz bir şekilde hazır hale getirilmesi profesyonellik isteyecektir.

Epoksi Zemin Kaplamanın Avantajları Neler?

Epoksi zemin kaplamanın saymakla bitmeyecek avantajları sıklıkla kullanılmasına sebep olur. Avantajların ilk sırasında suya ve aside karşı dayanım gelir. Sürekli olarak suyun zemine döküldüğü ve zeminin ıslak kaldığı alanlarda muhteşem bir zemin kaplama malzemesi olacaktır.

Sürtünmelere ve aşınmalara karşı oldukça dirençlidir. Üzerinde ne kadar insan gezinirse gezinsin şeklinde bir değişiklik olmaz. Kir tutmayan bir yapıya sahiptir ki bu özelliği profesyonel yapılarda son derece önemlidir. Kaymaz bir yapısı olması sebebiyle üzerindeki insanların düşmesini ve sakatlanmasını engeller.

Epoksi Zemin Kaplama

Kokusu yoktur. Yapısında bakterinin oluşmasını ve çoğalmasını engeller. Böylece hijyenin ön planda olduğu alanlarda epoksi zemin kaplama bolca tercih edilir. Son derece uzun ömürlüdür ve estetik bir görüntü ortaya koyar.

Uygulama süresi oldukça kısadır. Tasarruflu bir ürün olduğu söylenebilir. Böylece geniş alanların kaplanmasında doğru bir tercih olacaktır.

Epoksi Zemin Kaplama Kullanım Alanları

Yukarıda saydığımız avantajlar sebebiyle epoksi zemin kaplama birçok farklı alanda uygulanmaktadır. Fabrikalar bu zemin kaplamanın uygulandığı alanlar arasında yer alır. Makineler için gerek duyulan tam düz zemin epoksi ile sağlanabilir. Bunun yanı sıra suya ve asitlere dayanıklı olduğundan fabrikalara uygundur.

Hastaneler için de önemli bir yağı malzemesidir. Bakteri barındırmaz ve kolay temizlenebilir. Okullar, spor salonları, oteller, kamu daireleri ve ofislerde kullanımı söz konusu olmaktadır.