Endüstriyel Iot

Endüstriye Nesnelerin İnterneti (IIoT), internete bağlı makinelerden ve ürettikleri verileri işleyen gelişmiş analitik platformlarından oluşur. IIoT cihazları, küçük çevresel sensörlerden karmaşık endüstriyel robotlara kadar çeşitlilik gösterir. “Endüstriyel” kelimesi akla depoları, tersaneleri ve fabrika zeminlerini getirse de IIoT teknolojileri, tarım, sağlık, finansal hizmetler, perakende ve reklamcılık dâhil olmak üzere çok çeşitli endüstriler için çok şey vaat ediyor.

Endüstriyel Iot, giyilebilir cihazlar, akıllı ev teknolojisi ve kendi kendini süren arabalar gibi tüketiciye yönelik uygulamaları da içeren nesnelerin internetinin (Iot) bir alt kategorisidir. İnternet üzerinden veri ileten ve yazılım tarafından yönetilen sensör gömülü cihazlar, makineler ve altyapı, her iki kavramın da ayırt edici özelliğidir.

Fiziksel ürünlerin üretimi ve/veya nakliyesi ile ilgilenen herhangi bir işletme için IIoT, oyunun kurallarını değiştiren operasyonel verimlilikler yaratabilir ve tamamen yeni iş modelleri sunabilir. IIoT teknolojisinin çeşitli endüstrilerde uygulanabileceği yollar:

Üretim: Bu, çoğu IIoT teknolojisinin şu anda en çok uygulandığı yollardan biridir. IIoT özellikli makineler, potansiyel sorunları kendi kendine izleyebilir ve tahmin edebilir, bu da daha az arıza süresi ve daha yüksek genel verimlilik anlamına gelir.

Tedarik zinciri: Sensör tarafından yönetilen envanter ile IIoT teknolojisi, sarf malzemeleri stokları tükenmeden hemen önce sipariş verebilir. Bu, gerekli malları stokta tutarken üretilen atık miktarını azaltır ve çalışanların diğer görevlere odaklanmasını sağlar.

Bina yönetimi: IIoT teknolojisi, bina yönetimini daha basit ve daha güvenli hale getirebilir. Sensör güdümlü iklim kontrolü ile bir binanın iklimini manuel olarak değiştirmeye ilişkin tahmin ve hayal kırıklığı ortadan kalkacaktır. Ayrıca binadaki giriş noktalarını izleyen ve olası tehditlere hızlı tepki veren cihazlar binanın güvenliğini artıracaktır.

Sağlık Hizmetleri: Hastaları uzaktan izleyen ve hastaların durumları değiştiğinde sağlık hizmeti sağlayıcılarına haber veren cihazlarla IIoT, sağlık hizmetlerinin daha hassas ve duyarlı hale gelmesine neden olabilir. Sonunda, hastaların teşhislerini bile devralabilir, bu da doktorların onları daha erken ve daha etkili bir şekilde tedavi edebileceği anlamına gelir.

Perakende: IIoT teknolojisi, bireysel mağazalar için hızlı ve akıllı pazarlama kararları alma potansiyeline sahiptir. Tüketici ilgisine göre otomatik olarak güncellenen vitrinler ve akıllı promosyonları bir araya getirme yeteneği ile IIoT teknolojisini uygulayan perakende satış mağazaları rakiplerine göre önemli bir avantaj elde edebilir.

İşletmeler için Iot çözümlerini incelemek ve daha fazla bilgi almak için İoSphere platformunu ziyaret edebilirsiniz.