Dünden Bugüne Haberleşme Ağı

2-Haberlesme-Agi

Şüphesiz 1605 yılında Johann Carolus, ilk gazeteyi yayımlarken o gün bir kalem ve bir mürekkep ile başladığı bu işin dijital dünyanın 1 ve 0’larına dönüşeceğini ve hızla büyüyen bir haberleşme ağı olacağını bilmiyordu. Carolus’un el yazısı ile piyasaya sürdüğü ilk gazete, zengin aboneler için dağıtılmaktaydı. Bugünse gündemde olan bitenlerden haberdar olabilmek için cüzi miktarlar yeterli gelmektedir. Relation isimli yayın, çok uzun süre piyasada kalamasa da habercilik anlayışının önünü açmış bulunmaktaydı. Daha sonra Hollanda’da yeni kurulan Haarlems Dagblad (bu gazate daha sonra Oprechte Harlemsche Courant ile birleşmiştir.), bugün dünyanın en eski gazetesi ünvanını taşımaktadır.

Başlangıcı verilen bu haberleşme furyası, kendisini yavaşça göstermeye başlamıştır. Başlarda kabullenilmesi zor olsa da, zamanla insanlar gazeteleri yerli ve yabancı gündemden haberdar olmak için satın almaya başlamışlardır. Türkiye’de Osmanlı döneminde kendini gösteren ilk resmi Türk gazetesi ise Takvim-i Vekayi olarak biliniyor. Birçok dilde basılan bu gazete; resmî ilanlar, gayrî resmî duyurular ve iç/dış gelişmeleri içeriyordu. Haber sınırları bununla kalmamakla birlikte, özel kalemler ve basın organları da hızla ortaya çıkmaya başlamıştır. Basımevleri ve matbaaların gelişi, habercilik anlayışını geliştirmiştir. Artık dünya, topyekûn birbirinden haberdardı. Gazeteler varlığını ısrarla sürdürürken, kitle iletişim araçları da haberleşme alanında kendine yeni bir yer açtı. Radyo yükselişini, henüz tamamlanmamışken ekonomik gücü yeterli olanların evlerinde televizyon yerini almıştı bile. Televizyon, dünya gündeminden haberdar olmayı bambaşka bir boyuta taşımıştı. Teknoloji çılgınlığı bununla da sınırlı kalmamış bu ikiliyi tahtından devirecek olan bilgisayarları ve interneti beraberinde getirmişti. İnternet son 20 yıl içerisinde büyük bir network haline gelerek, haberleşme ağının zirvesine çok kısa bir süre içerisinde oturmayı başarmıştır.

Gündemin Byte’ını Tutan Site – iQHaber

iQHaber, bu haberleşme ağı içerisinde en doğru ve faydalı içeriği sunmaya çalışan içerik paylaşım sitelerindendir. Ansiklopedi okur gibi değil de bilgilendirirken eğlendiren yüzüyle iQHaber.com, ince zekâsını konuşturan bir çizgiye sahiptir. Gündemin byte’ını tutan web sitesi, internet ve dünya üzerinde olan biten her şeyi sizler için sunmaktadır. İçi boş içeriklerden uzak ve yalın bir anlatımla, anketleriyle, videolarıyla ve renkli galerisiyle birçok içerik sizleri beklemektedir.

Sosyal medyada takip edin!

https://www.facebook.com/iqhaber

https://twitter.com/iqhaber/