Kapat

2-Haberlesme-Agi
Nedir? Fatih Kara 10

Dünden Bugüne Haberleşme Ağı

Şüphesiz 1605 yılında Johann Carolus, ilk gazeteyi yayımlarken o gün bir kalem ve bir mürekkep ile başladığı bu işin dijital dünyanın 1 ve 0’larına dönüşeceğini ve hızla büyüyen bir haberleşme ağı olacağını bilmiyordu. Carolus’un el yazısı ile piyasaya sürdüğü ilk gazete, zengin aboneler için dağıtılmaktaydı. Bugünse gündemde olan bitenlerden haberdar olabilmek için cüzi miktarlar yeterli gelmektedir. Relation isimli yayın, çok uzun süre piyasada kalamasa da habercilik anlayışının önünü açmış bulunmaktaydı. Daha sonra Hollanda’da yeni kurulan Haarlems Dagblad (bu gazate daha sonra Oprechte Harlemsche Courant ile birleşmiştir.), bugün dünyanın en eski gazetesi ünvanını taşımaktadır.

Başlangıcı verilen bu haberleşme furyası, kendisini yavaşça göstermeye başlamıştır. Başlarda kabullenilmesi zor olsa da, zamanla insanlar gazeteleri yerli ve yabancı gündemden haberdar olmak için satın almaya başlamışlardır. Türkiye’de Osmanlı döneminde kendini gösteren ilk resmi Türk gazetesi ise Takvim-i Vekayi olarak biliniyor. Birçok dilde basılan bu gazete; resmî ilanlar, gayrî resmî duyurular ve iç/dış gelişmeleri içeriyordu. Haber sınırları bununla kalmamakla birlikte, özel kalemler ve basın organları da hızla ortaya çıkmaya başlamıştır. Basımevleri ve matbaaların gelişi, habercilik anlayışını geliştirmiştir. Artık dünya, topyekûn birbirinden haberdardı. Gazeteler varlığını ısrarla sürdürürken, kitle iletişim araçları da haberleşme alanında kendine yeni bir yer açtı. Radyo yükselişini, henüz tamamlanmamışken ekonomik gücü yeterli olanların evlerinde televizyon yerini almıştı bile. Televizyon, dünya gündeminden haberdar olmayı bambaşka bir boyuta taşımıştı. Teknoloji çılgınlığı bununla da sınırlı kalmamış bu ikiliyi tahtından devirecek olan bilgisayarları ve interneti beraberinde getirmişti. İnternet son 20 yıl içerisinde büyük bir network haline gelerek, haberleşme ağının zirvesine çok kısa bir süre içerisinde oturmayı başarmıştır.

Gündemin Byte’ını Tutan Site – iQHaber

iQHaber, bu haberleşme ağı içerisinde en doğru ve faydalı içeriği sunmaya çalışan içerik paylaşım sitelerindendir. Ansiklopedi okur gibi değil de bilgilendirirken eğlendiren yüzüyle iQHaber.com, ince zekâsını konuşturan bir çizgiye sahiptir. Gündemin byte’ını tutan web sitesi, internet ve dünya üzerinde olan biten her şeyi sizler için sunmaktadır. İçi boş içeriklerden uzak ve yalın bir anlatımla, anketleriyle, videolarıyla ve renkli galerisiyle birçok içerik sizleri beklemektedir.

Sosyal medyada takip edin!

https://www.facebook.com/iqhaber

https://twitter.com/iqhaber/

Sizin için önerdiklerimiz:

Fatih Kara

Metalurji ve Malzeme Mühendisi • MalzemeBilimi.Net | Kurucu ve Yönetici • LinkedIn: @fatihkara41 • Instagram: @fatihkara41

“Dünden Bugüne Haberleşme Ağı” üzerine 10 yorum

 1. Ballı Soprano dedi ki:

  Haberleşme dünden bugüne çok gelişti, hayatımıza cep telefonu faktörü girdi her şeyden önce.

 2. Cengiz dedi ki:

  Bilgilendirdiğiniz için teşekkür ederim.Kolay gelsin.

 3. Deniz dedi ki:

  Bilgilendirme için teşekkürler altta en son reklam da ayrıca iyi olmuş. Sizler için o haber sitesini de taki edeceğim 😉

 4. fatih dedi ki:

  iletişim ağı olarak normal olarak gelişmekteyiz fakat bana göre normal hayatta baya gerilemeye başladık.

 5. hakan ozansoy dedi ki:

  çalışmalarınıza teşekkur ederim. her çalışma inanın faydalı ve zamanla okunuyor.

 6. seydi altındağlı dedi ki:

  Sosyal medya eskiden mahallelerde olan dedikodu haberciliğinin yerine geldi sanki. IQhaber ismi güzelmiş. hayırlı işler…

 7. ömer demir dedi ki:

  Sitenizi severek okuyup takip eden biriyim başarılar dilerim.

 8. Anonim dedi ki:

  Bilgilendirdiğiniz için teşekkür ederim

 9. MEHMET ÇELİK dedi ki:

  Paylaşımınız için teşekkür ederim.

 10. ahmet dedi ki:

  paylaşım için sağolun çalışmalarınız bşarılar olsun

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir