Doktor mu hayat kurtarır yoksa mühendis mi?

Man architect

doktorİnsanların sağlığını koruyan, sağlığını düzeltmeye çalışan kişilere doktor denir. Mühendis ise insanların hayatlarını kolaylaştıran meslek dalı gibi gözükür ancak mühendisler de hayat kurtarır.

Doktorlar aldığı eğitim sayesinde branşlarına göre belirli bir donanıma sahip olurlar ve gelen hastaları tedavi edip ilaç verirler. Bazen de ameliyat ederler. Hasta da bu uygulamalar sayesinde eski sağlığına tekrar kavuşur. Peki doktorun tedavi yöntemlerinde ilaç ve ameliyat aletleri olmasa doktorların tedavi yöntemleri nasıl olurdu? İlaçları kısmen üretebilirlerdi ancak neşter, şırınga, cerrahi makas, EKG cihazı, defiblirator, steteskop, MR cihazı, röntgen cihazı ve sayamadığımız bir çok alet. Bunlar olmasa sizce ameliyat olur muydu? Röntgen cihazı olmadan vücuttaki kırık bulunabilir miydi? Defiblirator olmadan insan tekrar hayata döndürülebilir miydi? Doktorlar insanların gözünde görünen kahraman, mühendisler ise görünmeyen kahramandır.

Young man engineer drawing sketches of construction project

Otomotiv -makine- elektrik elektronik mühendisinin tasarladığı bir ambulans ya da helikopter insanların yardımına ne çabuk ulaşıyor değil mi? Bilgisayar ve yazılım mühendisleri tarafından tasarlanan bir navigasyon cihazı acil hastanın bulunmasında ne kadar kolaylık sağlıyor değil mi? Kaza anında açılan hava yastığı insanların hayatını nasıl kurtarıyor değil mi? Kimya mühendislerinin geliştirdiği ilaçlar insanları nasıl sağlığına kavuşturuyor değil mi? Ameliyat anında kesilen elektriğin yerine devreye giren jeneratör insanların hayatta kalmasını sağlıyor. İnşaat mühendislerinin tasarladığı binalarda, günde birlerce hastalar tedavi oluyor. Sizce mühendislerin tasarladığı yukardaki cihazlar olmasaydı ne olurdu? Tabiki doktor hayat kurtarmada önemli faktör ancak mühendisin de hayat kurtardığını unutmamak lazım. Doktorlar nasıl hastarları kurtarmak için çabalıyorsa mühendisler de insanların rahat yaşaması için çabalıyor. Doktorlar kadar insan canı ne kadar önemliyse mühendisler için de o kadar önemlidir. Doktorun yaptığı bir ihmal bir cana mâl olurken mühendisin yaptığı bir ihmal yüzlerce cana mâl olur.

Sizler de konuyla ilgili görüşlerinizi aşağıya yorum olarak yazabilirsiniz.