Albert Einstein’ın Pek Bilinmeyen Özellikleri

Albert Einstein’a Cumhurbaşkanlığı Teklifi

İsrail Albert Einstein’a 2.ci Cumhurbaşkanı olması için teklif sundu, İsrail’de ilk cumhurbaşkanı yine dünyaca ünlü bir kimyacıydı ve İsrail bilindiği gibi strateji ve zekâ ile öne çıkmaya çalışan bir devlet. Bu açıdan Albert Einstein 2.ci cumhurbaşkanı olmak için biçilmiş kaftan olarak görünüyordu, fakat ilginç bir nokta olarak, insanların değil cisimlerin adamı olduğunu düşündüğünden Albert Einstein bu teklifi; ileri yaşını bahane ederek nazikçe geri çevirdi.

Albert Einstein’ın Görecelik Kuramı ve Nobel Ödülü

Bilindiği üzere Albert Einstein’ın küresel çapta etki eden görecelik kuramı mevcut, fizik dünyasında önemli bir kilometre taşı sayılabilecek bir kuramdı bu. Kanıtlaması da yıllar sürdü, astronomi bilim adamları 1919 yılında bir güneş tutulmasıyla da bu kuram kesinleşmiş oldu ve Albert Einstein’ın modern fiziğin kurucusu olarak kabul edilmesi, büyük oranda bu kuram sayesindeydi. İlginç nokta olarak Albert Einstein Nobel ödülünü bu kuram sayesinde almadı. Nobel ödülünü; görecelik kuramıyla kıyaslandığında çok daha gerilerde kalan fotoelektrik etkiler üzerine yaptığı çalışmalar sayesinde aldı. Kısaca bu ilginç durum ise elbette Albert Einstein tarafından kaynaklanmadı.

Albert Einstein’ın Beyni Çalındı

Daha önce herhangi bir gazete, televizyon ya da dergide Albert Einstein öldükten sonra incelenen beyninde normal bir insandan daha fazla glial hücre bulunduğunu duymuş olabilirsiniz. Bu glial hücre denilen hücre beyindeki nöronları beslemeye yaramaktadır. İlginç bir noktadır ki beyin Albert Einstein öldükten ancak 53 yıl sonra incelendi. Otopsisini yapan Harvey isimli doktor beyni çalmıştı. Yarım asır boyunca beyne takıntılı şekilde yaşayan Harvey, sonunda pes edip beyni bir nöroloji uzmanına göndermişti. Beyinde mevcut olan ilginç durum ise ancak bu olaylardan sonra ortaya çıkabildi.

Okulda Başarısız mıydı?

Bu bilgi internette dolaşan “bunları biliyor musunuz” yazılarının kirlettiği bir bilgi olarak karşımıza çıkıyor, Albert Einstein okul hayatında çok başarısız gibi gösterilerek ilginç bir durummuş gibi aktarıldı. Fakat bu ilginç durum bildiğinin aksine olumsuz değil olumlu yöndeydi. Yani Albert Einstein okul hayatında çok başarılıydı ve derslerinden aldığı puanlar genelde yüksekti, hatta henüz 11-12 yaşındayken bile karmaşık matematik problemleri çözebiliyordu. Tek ilginç nokta ise psikolojik yeterlilik gerektiren sınavlarda başarılı olamadığıydı. Çünkü o matematik ve fizik adamıydı ve psikolojik açıdan bir ilgisi bulunmamakla birlikte bu açıdan güçlü olması da gerekmiyordu.

Einstein Haylaz Bir Adamdı

Üniversite yıllarında kendisinden yaşça büyük olan Mileva Maric’e âşık olan Albert Einstein, Maric’in babasının karşı çıkmasıyla o zamanlar evlenememişti. Yine de evlenmeden önce Maric ve Einstein’ın gayrimeşru kız çocukları olmuştu. Bu evlilik 1919 yılına kadar sürdü, evlilik devam ederken aynı zamanda kendi kuzeni olan Elsa ile flört ediyor ve bunu saklamıyordu. Yine çok ilginç bir nokta olarak Albert Einstein aynı zamanda Elsa’nın kızıyla da evlilik hayalleri kuruyordu.