Çeliğin Tarihi ve Çelik Konstrüksiyon

celik-konstruksiyon

İngiliz Metalurjist Henry Bessemer  çeliği dolaysız bir yoldan elde etti.1856’da keşfini duyurdu ve çeliği üretmek için yüksek fırınlar yapılmaya başlandı. Yöntemi mükemmelleştirmesi biraz zaman aldı; çünkü çelik üretmek için fosfor içermeyen demir gerekiyordu bunu anlaşılması zaman aldı. Sonunda bütün aksilikler anlaşıldı ve ucuz çelik çağı başladı. Ve o zamandan beri çelik en önemli malzemedir. Bu dönem içersin çeliğin geniş kullanım alanı ve teknik özellikleri sayesinde, 21. yüzyılın en önemli çelik Konstrüksiyon malzemesi olmuştur.

Çelik alternatif malzemelere göre hafif, yüksek mukavemet, dayanırlık gücü daha elastiki yapısı, süneklik özellikleriyle ve maliyeti ile sınıfının en iyisidir. Çelik dünya üzerinde geri dönüşümü olan en yaygın malzemedir. Bu cevher ve enerji tasarrufu sağlamaktadır. İnşaat sektöründe çelik, genellikle büyük binaların (köprü, ofis binaları, alışveriş merkezleri, fuar binaları, fabrikalar, stadyum gibi), inşaatında büyük oranlarda kullanılmaktadır. Çelik konstrüksiyon yapıların imalatı ve montaj süreleri diğer alternatif yapılara göre daha kısadır. Bu da inşaat, projelerde maliyetten tasarruf ettirir.

Amerika, Kanada, Avustralya, Almanya, Finlandiya, Japonya gibi ülkelerde çelik kullanım yoğunluğu, ülkemizle kıyaslanamayacak kadar yüksektir. Demir-Çelik üretimin’de Çin Halk Cumhuriyeti çok önemli rol oynar. 2013 yılında 1.606 milyon ton demir-çelik üretiminin 779 milyon ton’unu üretmiştir. Özellikle son 10-15 yıllık dönemde, ana yapı malzemesi olarak çelik kullanımı, gittikçe yaygınlaşmıştır. Amerika’da da özellikle 1993’den bu yana, konut endüstrisinde çelik kullanımı ön plandadır. Çelik taşıyıcı sistem üreticileri, tedarikçiler ve müteahhitler, bu yeni materyalle ilgili bireysel çabalarını, toplu hareketlere dönüştürerek, standartların belirlenmesinde işbirliği yapmışlardır. Özellikle Japonya gibi deprem bölgelerinde, insanlar kendilerini güvende hissetmek için çelik taşıyıcılı evleri tercih etmektedir. Günümüz Türkiyesin’de de Çelik Konstrüksiyon kullanımı gittikçe artmaktadır.