Kapat

Bor Karbür Nedir? Nerelerde Kullanılır?

Bor karbür, endüstriyel, savunma sanayi ve nükleer enerji santrallerinde kullanımı olan ve kullanımı her geçen gün artan kimyasal bileşendir. Bor karbürden sertlik değeri yüksek, korozyon çeşitlerine karşı direnci olan, yüksek ısıya dayanıklı, hafif ve sağlam zırhlar üretilmektedir. Bor karbür ileri teknolojik seramik ham maddesidir ve diğer geleneksel zırh malzemeleri ile karşılaştırıldığında %70 civarında hafiflik gösterir. Savunma sanayisinde hafifliğin ön planda olduğu yelek ve helikopter zırhlarında da kullanımı görülmektedir. Yerli ve milli olan Altay tankında çelik zırhta da bor karbür bulunmaktadır. Endüstriyel olarak çeliklere sertlik ve aşınmaya karşı direncini arttırması amacıyla, kaynak elektrotlarında aşınmaya karşı direnci arttırması amacıyla, aşındırıcılar ve zımparalarda katkı maddesi olarak kullanılırlar. Bor karbür, demir ve alaşımlı metallerin yüzeylerine difüzyon yardımı ile koruma amaçlı kaplanır. Ayrıca ağır işlerde kullanılmak için çok daha avantajlıdır ve diğer malzemelere göre çok sert yapıdadır.

Nükleer enerji santrallerinde bor karbür, yakıt yükleme çubuğu ve radyasyondan korunmak için kullanılırlar. Nükleer enerjinin önemi ile bor karbürün bu alanda kullanımı da artmaktadır.Nükleer santrallerin boru hatlarında bor alaşımları kullanılır. Ülkemiz de bor karbür üretimi ile ilgili çalışmaların sonuçlarından birisi de Ulusal Bor Araştırma Enstitüsü’nde 2015 yılında bor karbürden yapılan kurşun geçirmez yelektir.

KAYNAK:

http://www.boren.gov.tr/tr/haber/kursun-gecirmez-bor-karbur-zirh

http://www.bortechnic.com/products

Sizin için önerdiklerimiz:

C. Alparslan Öztürk

Erciyes Üniversitesi Malzeme Bilimi ve Mühendisliği'nde öğrenim görmekteyim. Araştırmayı ve yeni bir şeyler öğrenirken heyecanlanmayı,paylaşmayı seviyorum bu yüzden buradayım.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir