Ayak Koruyucular

Ayak koruyucular iş güvenliği ekipmanları içerisinde yer alır. Aslında bunlara iş güvenliği ayakkabıları da diyebiliriz. Koruyucu malzemeler arasında bulunan ayak koruyucular, ayağınıza alacağınız herhangi bir darbede veya delici araç gereçlere maruz kaldığınızda yaralanmanızı önler. Koruyucu ayakkabılarla birlikte mesleğinizin gerekliliğine göre koruyucu diğer ekipmanlara sahip olmalısınız.

Özellikle ayakta meydana gelen kazaların önlenmesi amacıyla ayak koruyucular giyilmektedir. İnşaat, maden gibi iş alanlarında daha fazla meydana gelen ayak yaralanmaları koruyucular sayesinde en aza indirgenmiştir. Ayak üzerine gelebilecek darbe, ağır yük gibi durumlarda ayağın zarar görmesini engellemektedir. Tercih edilen markalar uvex ve mekap ,pars, gripper,Upower  markaları en çok tercih edilenler arasında.

Uvex Koruyucu ayakkabıların alt tabanları çalıştığınız işe uygun olacağından, yağlı bir ortam, kaygan bir zeminde çalışsanız da, ayakkabılarınızın özel tabanı sayesinde azami ölçüde kayarak yaralanmanızı önleyecektir.

Bunun yanı sıra uzun süreli ayakta durmayı gerektiren mesleklerin ayakkabı özellikleri daha farklıdır. Daha ortopedik ve ayakların içinde rahat edeceği şekilde tasarlanmıştır. Sıcak ortamda çalışanlar için sıcaklığa karşı dirençli, soğukta çalışanlar için içi sıcak tutan Mekap koruyucu ayakkabılar mevcut. Darbelere karşı ayak üst bölümü ya da burnu korumalı olan iş güvenliği ayakkabıları da seçenekler arasındadır.

İş güvenliği ayakkabılarını S1, S2, S3 olarak kategorize şekilde görebilirsiniz. Hepsinin farklı özellikleri olmakla birlikte, antistatik özellik hepsinde bulunmaktadır. Ayrıca şok emici topuk bölgesi de S1, S2 ve S3 kodlarını içeren tüm iş güvenliği ayakkabılarında bulunur.