Anti-Reflektif Cam Kaplama

AR

Anti-Reflektif Camlar

Antireflektif (AR) kaplama, yansımayı azaltmak için merceklerin yüzeyine ve diğer optik cihazlara uygulanan bir optik kaplama türüdür. Bu, daha az ışık kaybı olduğundan sistemin verimliliğini arttırır

Antirefleksiyon, bir yüzeye çarpan ışınların arasındaki tahrip edici girişimler ile sağlanır.

Tek ve Çok Katmanlılar

Tek katmanlı kaplamalarda, kullanılan AR kaplama malzemesine bağlı olarak, referans dalga boyunda az ya da çok büyüklük elde edilir. Çok tabakalı bir kaplama ile,% 99’a kadar olan ışık geçirgenliği elde edilebilir.

Çalışma Prensipleri ve Üretim yöntemleri

Işık bir AR kaplamanın her iki ara biriminde de yansır. Belli bir dalga boyundaki iki yansıtılan dalga dizisi hem faz hem de genlik gereksinimleri karşılanırsa birbirleriyle tamamen karışabilirler.
Bu videoda çalışma prensipleri anlatılıyor.Görsellere dikkat edelim.

Bu cam türlerini üretmek için türlü yöntemler kullanılır.

ANTİ-REFLEKTİF KAPLAMA OLUŞUMU

 • Püskürtme
 • Elektro çökeltme
 • Kimyasal kaplama
 • Dönüşüm kaplaması
 • Buhar depolaması
 • Kimyasal buhar birikimi
 • Fiziksel buhar birikimi
 • Plazma büyümesi kimyasal buhar birikimi

Anti-Reflektif Kaplama Camların Avantajları

 • Anti-Reflektif kaplamalar çeşitli avantajlar sunar.
 • Başlıca avantajlarından biri görünüşte estetiktir. AR kaplamalar kullandığınızda, insanlar daha iyi görünürler, çünkü insanlar gözlük camlarındaki yansımaları görmez, gözlerinizin görünürlüğünü artırır. Sonuç olarak, başkalarıyla göz teması geliştirilmiş olacak ve rahatsız edici yansımalar engel olmayacaktır. Bu, kamuoyuna açık konuşma yapan insanlar için idealdir; çünkü konuşmacılar ve başkaları daha çok fotojenik gözükecek şekilde hazırlarlar.
 • Anti-Reflektif kaplamalar, kaplamasız merceklerle sunulanlardan daha doğal ve parlak olan daha keskin ve berrak görüş sağlar.
 • Normal lenslerden daha uzun sürdükleri için daha fazla dayanıklılık sağlarlar. Çizilmelere son derece dirençlidirler. Ayrıca su ve kir direncine karşı mükemmel bir malzemelerdirler.
 • Buna ek olarak, Anti-Reflektif kaplamaları işyerinde göz yorgunluğunu azaltmada yardımcı olur. Bunlar özellikle bilgisayarlarda uzun saatler harcayan insanlar için çok önemli bir göz yorgunluğuna neden olan kişiler için uygundur.
 • Bilgisayar çalışması için kullanımının yanı sıra, göz yorgunluğunu azaltmaya yardımcı olduklarından televizyon izlerken de yararlıdırlar. Anti-Reflektif kaplama, gözlerin yorgun olmasına neden olan ışığı elimine eder.
  Anti-Reflektif kaplamalar gece görüşünü de geliştirebilir.

Dezavantajları

Öte yandan, anti-reflektif kaplama camların birkaç negatif var.
Merceklerin berraklığı nedeniyle kirli görünebilirler. Anti-Reflektif kaplamalar, normal bir gözlük çifti kadar kirli olmamasına rağmen, daha belirgindir çünkü kiri gizlemek için herhangi bir parlama yoktur.
Sonuç olarak, lenslerinizi daha sık temizlemeniz gerekebilir; bu da özellikle düşük maliyetli Anti-Reflektif kaplamalarının bir kısmı için geçerli olabilir.

Anti-Reflektif kaplamanın kullanım alanları

Bir yansıma önleyici veya yansıma önleyici (AR) kaplama, yansımayı azaltmak için merceklerin yüzeyine ve diğer optik elemanlara uygulanan bir optik kaplama türüdür. Tipik görüntüleme sistemlerinde, bu daha az ışık kaybı nedeniyle verimliliği arttırır.

Bir teleskop gibi karmaşık sistemlerde, yansımaların azaltılması da farın ortadan kaldırılmasıyla görüntünün kontrastını geliştirir. Bu gezegensel astronomide özellikle önemlidir.
Diğer uygulamalarda birincil yararı, gözlüğün gözlerini başkaları tarafından daha fazla görünür hale getiren gözlük camlarındaki bir kaplama veya gizli bir görüntüleyicinin dürbününden veya teleskop görüntüsünden parlaklığı azaltmak için bir kaplama gibi, yansımanın kendisinin ortadan kaldırılmasıdır.

Fotolitografi Anti-reflektif kaplamalar, substratın yansımalarıyla ilişkili görüntü bozulmalarını azaltmak için genellikle mikro-elektronik fotolitografide kullanılır. Farklı tipte anti-reflektif kaplamalar fotorezistten önce veya sonra uygulanır ve duran dalgaları, ince film parazitini ve speküler yansımaları azaltmaya yardımcı olur.

Araba yan camlarının sürücü koltuğundan bakıldığında aynalara denk gelen kısımlarında kullanılabilir.