Yeni eve taşınanlar için elektrik aboneliği nasıl yapılır?

Elektrik aboneliği yeni eve taşınanların karşılaştığı zorluklardan biridir. Bu yazımızda elektrik aboneliği esnasında istenen belgelerden ve eve yeni taşınanların elektrik aboneliğini nasıl kolaylıkla yapabileceklerinden bahsedeceğiz. Elektrik aboneliği başvurusu öncesinde hangi belgelerin hazırlanması gerektiğini ve hangi adımları atmanız gerektiğini bilirseniz bu işlemler sizin için daha kolay olacaktır.

Başvuru Esnasında Bilinmesi Gerekenler

İlk olarak elektrik aboneliği başvuru sırasında mal sahibi ya da mal sahibinin vekalet verdiği kişinin olması gerekir. Eğer mülk kiralık ise kira sözleşmesi gerekir. Başvuruda bulunacak kişi tarafından ilgili dağıtım bölgesine müracaat ederek enerji tesisi istenen mülke dair aşağıda bahsettiğimiz bilgiler dahilinde dilekçe yazılması gerekir.

Dilekçede Yer Alması Gereken Bilgiler

Elektrik aboneliği isteğinde bulunan mülkün tapusu ya da parsel/pafta numarasının yer aldığı bir evrak gerekmektedir. Dilekçede, elektrik enerjisi isteğinde bulunulan mülk ya da tesisin enerjiyi hangi amaçla kullanılacağı belirtilmelidir. Eğer enerji yüksek miktarda kullanılacaksa yani özel bir tesis için başvuru yapılacaksa bu durum muhakkak dilekçede belirtilmesi gerekmektedir. Kullanılacak enerji miktarı belirtildiği takdirde ilgili kurum tarafından özel trafo dahi temin edilebilir.

Elektrik Aboneliği Başvurusunda Gereken Evraklar

  • Enerji isteği yapılan mülke ait tapu.
  • Enerji bağlanacak yerin ayrıntılı elektrik planlama projesi.
  • Ruhsat gerekmeyen yapılar için ilgili kurumlardan alınan izin belgesi.
  • Sayaç faturası.
  • Yerleşim alanı içinde bulunanlar için, 3194 sayılı imar kanununa göre yapı kullanma hakkını gösteren belgenin temini.
  • Bu evraklar dışında ilgili kurumun belirttiği belgeler temin etmeniz istenebilir.

Elektrik aboneliği işleminizi yukarıda bahsettiğimiz sorunlara takılmadan, kolaylıkla Enerjisa ile üstesinden gelebilirsiniz. Sadece müşteri hizmetlerini arayarak gerekli işlemler için randevu almanız yeterli.