Virtual Welding (Sanal Kaynak Makinesi)

2FM1808

Eğitim esnasında öğrenme

“Ghost” adı verilen bir “Sanal Öğretmen”, optimum kaynak hızını, iş parçasına olan mesafeyi ve uyulacak torç yaklaşma açısını belirler. Ekranda lamba sistemine göre renkli sinyaller ve gerçek kaynak sesleri katılımcıya o anki durumun yanı sıra, tüm sapmaları ve/veya doğru uyumu gösterir. Bu sayede işlem sırasında doğrudan ve anında düzeltme imkanı mümkündür.
“Kaynağa yeni başlayan kişi” beceri gerektiren bu işi aşırı efor sarf etmeden adım adım öğrenir ve parametre ayarları için teknik bir sezgi elde eder. Bu yolla, daima ayrıntılı öğretim yapısına sahip aynı eğitim kalitesi güvence altına alınır.

Sözlük ve yardım fonksiyonu katılımcı için el her zaman altında bulunan bir başvuru eseridir.

 

2FM1808

Güncellemeler

Online çağrılabilir güncellemeler kullanıcıya güncellenmiş eğitim üniteleri ve yeni alıştırmalara hızlı, kolay bir erişim sağlar.

Bireysel alıştırmalar oluşturulabilir. Konfigürasyon ve kontrol bir ana makine üzerinden gerçekleştirilir. Terminaller birbirleriyle sunucu yapısı üzerinden haberleşirler.

Yazılımın dil çeşitliliği (ürün lansmanında Almanca, İngilizce, Fransızca ve İtalyanca mevcuttur), eğitime katılanların kolayca çalışmasına olanak sağlar.

Sürekli değişim

Online Destek sayesinde 24 saat yardım hizmeti sunulur. Arıza durumunda, sorumlu ağ yöneticisine ve sistem destek uzmanına E-posta yoluyla acil bir bildirim gider. Burada, tüm Fronius ürünlerinde olduğu gibi VSP-Ekipleri üzerinden alışılagelmiş dünya çapındaki servis hizmeti verilir.

Tüm sonuçların otomatik yedeklenmesi ve arşivlenmesi, istenmeyen veri kayıplarına karşı koruma sağlar. Aynı zamanda sertifikasyonların her zaman basılabilmesini ve ispatlanabilirliğini sağlayan kaydedilmiş veriler daima korunur.

Ölçülebilir sonuçlar

Eğitici olgunlaşmış puanlama sistemi sayesinde sürekli karşılaştırılabilir eğitim sonuçları, katılımcıya adil ve makul bir değerlendirme imkanı sunar. Otomatik olarak oluşturulan sıralama listeleri değerlendirmeyi kolaylaştırır. Çağrılabilen sıralama listeleri ile sonuçların karşılaştırması, katılımcıların aktif iştirakini ve motivasyonunu arttırır.

Ekonomiklik

Sanal Kaynak kullanımı hatırı sayılır kaynak tasarrufunu beraberinde getirir: Eğitmen asıl konuya konsantre olabildiğinden, % 25’e varan malzeme tasarrufu ve daha düşük personel giderleri. Ayrıca düşük maliyetli yazılım güncellemeleri ve modüler olarak genişletilebilir iş parçaları eğitimin en son teknik standartlara göre olacağı anlamına gelmektedir.

Fronius Sanal Kaynağın 2 tipi bulunmaktadır: bir terminal biçiminde ve mobil uygulamalar için bir çanta kadar kompakttır.

Anlatımlar

Em. o. Univ. Prof. Dr. Horst Cerjak,

Malzeme bilgisi ve kaynak teknolojisi enstitüsü
Graz Teknik Üniversitesi

Dünya genelinde kalifiye kaynak personeli sıkıntısı hakimdir. Wall Street Journal Gazetesi’nde bir manşet şöyleydi: “Bütün kaynakçılar nereye kayboldu…”
Sanal kaynak diğer avantajlarının yanında özellikle bilgisayarlara karşı zaten var olan ilgileri dolayısıyla okul çocuklarını kaynak teknolojisine alıştırma ve onları örneğin oynayarak bir “Kaynak oyun konsolu” mantığıyla kaynak tekniğine yakınlaştırma potansiyeline sahiptir. Böylece genel anlamda çocukların teknik konulara ve özelde ise kaynak konusuna ilgisi uyandırılır.
Böylece hala görülebilen teknolojiye düşmanlığını azaltacak bir katkı sağlanır ve oldukça önemli bir konu da kızların teknik mesleklere girmelerini cazip hale getirmek ve kaynak teknolojisine sürekli potansiyel yetenekler sağlamaktır.

Dr. Middeldorf,

DVS – German Association for Welding and Allied Processes

Sanal Kaynak kaynakçı eğitiminin daha fazla profesyonelleşmesi için modern bir yaklaşım sağlar: kaynak teknolojisine ilgi duyanlar için daha hızlı ve daha güvenilir bir başlangıç, el becerilerini değerlendirme kısa zamanda mümkündür, oyuna benzer unsurlar teknolojiye erişimi kolaylaştırır: Sanal Kaynak hedef odaklı eğitim için temel teşkil eder. Gelecek “Sanal Kaynak” ve kaynakçı eğitimi kombinasyonunda yatmaktadır.

Fricke Andreas,

Volkswagen Coaching GmbH, Teknik İleri Eğitim

Sanal kaynak, kursiyerlerin gerçek hayattaki ilk kaynak denemelerinden önce teknik prosedürleri öğrenmeleri için ilk eğitim sırasında kullanılabilir. Bu sarf malzemelerinde bir tasarrufu beraberinde getirecektir. PC tabanlı simülatör, bu genç hedef grubu için ayrıca ideal bir eğitim sistemidir. Başka bir uygulama yeni personelin istihdam edilmesi ile olabilecektir. Seçim sürecinde genel olarak ustalık yetenekleri test edilir. Simülatör bunun için değerlendirme olanakları olan ideal bir platform sağlar.

 

AVANTAJLARI

  • Kullanımı çok kolaydır
  • Türkçe dil desteği
  • Taşınabilir
  • Sarf malzeme, gaz , tel gerektirmez ve sadece şebeke elektriğine bağlayarak kullanılabilir
  • Online güncellemeler ile yeniliklere açık

Kaynakça:
Fronius International GmbH/Ar-Ge Merkezi Thalheim/Avusturya.
Not: Fronius mühendislerince geliştirilmiş bir proses olup, bildiride sunulan tüm veriler Fronius International GmbH şirketine aittir.