Uzay kıyafetlerinin sadece beyaz veya turuncu renkte üretilmesinin çok mantıklı sebepleri

Uzay kıyafetleri, beyaz ve turuncu renklerde tasarlanmıştır ve bu tercihin altında yatan nedenler sadece estetik veya kişisel tercihlerden ziyade bilimsel ve fonksiyonel avantajlardır. Bilimsel açıklamalar eşliğinde, bu iki rengin neden tercih edildiğine daha yakından bakalım!

Beyaz renkli uzay giysileri, özellikle uzay yürüyüşleri sırasında tercih edilir ve bu giysinin diğer adı “EVA Suit”tir, yani “araç dışı aktivite kıyafeti”. Uzay yürüyüşü, bilinen adıyla EVA, bu giysinin temel amacını oluşturur.

Diğer bir renk olan turuncu, genellikle yeryüzüyle ilişkilidir ve daha az yaygın olarak kullanılır. Turuncu renk tercihinin temel nedeni, uzay giysisinin tasarlanması sırasında dünya ile ilişkili faktörlerdir.

Beyaz renk, uzayın sonsuz karanlığında kolayca fark edilebilir. Herhangi bir olumsuz durumda beyaz renkte giyinen astronot, daha kolay görünür ve tanınır.

Ayrıca, beyaz renk, ısıyı en iyi yansıtan renktir. Güneş ışınları ve radyasyon, uzay yürüyüşü yapan astronota Dünya’dan daha fazla ulaşır. Bu nedenle, ısıyı kontrol etmek ve astronotun içindeki sıcaklığı düzenlemek için beyaz renk en uygun tercihtir.

Uzay giysisi, dayanıklı bir malzeme kullanılarak üretilir ve sadece astronotu sıcak tutmakla kalmaz, aynı zamanda ihtiyaç duyulduğunda soğutmak için de tasarlanmıştır.

Soğuk hava koşullarında, astronotların çalışmalarına devam edebilmeleri ve ellerini rahatça kullanabilmeleri için eldivenlerinde ısıtıcılar bulunur.

Turuncu renkli giysi, “ACES Suit” olarak da bilinen (Advanced Crew Escape Suit) kalkış ve iniş giysisi olarak kullanılır. Ayrıca, uzay aracının okyanus ortasında olası bir acil durumda astronotu en rahat şekilde bulmak için tasarlanmıştır.

Uzay aracının kalkışı ve inişi sırasında olası bir sorunla karşılaşılması durumunda, tam basınçlı turuncu uzay giysisi tercih edilir. Bu durışların dışında turuncu renkli giysi kullanılmaz.

Bu giyim, acil durumlarda astronotun hayatta kalmasını sağlamak için içinde paraşüt, radyo, ilaçlar ve acil durum kiti gibi öğeleri içerir.

Gümüş grisi renk, zamanında turuncu ve beyaz dışında kullanılan bir renkti, özellikle Merkür Programı astronotları tarafından tercih edildi. Ancak, bu renk, araç dışında faaliyet göstermeyecekleri için astronotlara koruma sağlamazdı.

Uzay giysileri, astronotlara en iyi korumayı sağlamakla kalmaz, aynı zamanda en rahat hareket etmelerini de sağlar. Bu nedenle, üç farklı bedende üretilirler: küçük, orta ve büyük.

Astronotlar üst ve alt bedeni farklı tercih edebilir ve kıyafetleri kişiselleştirebilirler. Eldivenler, giysinin en kritik parçalarından biridir ve hassas işlemler için özel olarak her astronota uyarlanır.

Her bir astronot kıyafetinin maliyeti 12 milyon doları bulmaktadır. Görevini tamamlayan astronotlar, kıyafetlerini tekrar kullanılmak üzere teslim ederler.

Sonuç olarak, astronot giysilerinin seçilen renkleri, sadece görsel estetikle değil, aynı zamanda fonksiyonel avantajlarla belirlenir. Başka renk seçimleri, astronotların güvenliği ve performansı üzerinde etkili olabilir. Gelecekte farklı renklerin denenecek olup olmadığını ya da mevcut renklerle devam edilip edilmeyeceğini zaman gösterecek.