Teneke nedir? Nasıl üretilir?

TK_big

Teneke soğuk çekilmiş yassı bir mamuldür. Genellikle 0, 50 mm den daha ince bir yapıya sahiptir. Düşük karbonlu çelik levhanın kalaylı yüzeye sahip olması, çelik saç ile teneke kavramını ayıran özelliktir.Teneke yumuşak çelikten imal edilmiş, üzeri kalay kaplı çok ince saç malzemedir.Teneke soba borusu, zeytinyağı, konserve kutuları imalinde çok kullanılır. Kalaylı olduğu için yiyecek maddelerine zarar vermez.Teneke kutular içerisinde havası alınmış yiyecek maddeleri bozulmadan senelerce muhafaza edilebilir.

Teneke elde etmek için ince sac haline getirilmiş çelik levhalar sıcak çekimle merdanelerden geçirilir. Sıcak teneke levha çinko-klorür eriyiğinden geçirilerek her türlü artık maddelerden temizlenir. Daha sonra ya daldırma usulüyle  ya da elektrokimyevi kaplama usulü ile bu çok ince sacın üzeri kalayla kaplanır. Tenekeden daha ince saclara sanayide şamata sac da denir.

Plastik maddelerin çoğalması ve fiyatlarının düşmesiyle tenekeye olan ihtiyaç nispeten azalmıştır. Boya, yakıt, yapıştırıcı gibi maddelerin muhafazası için plastik kutular teneke kutuların yerini almıştır. Ancak konserve sanayiinde teneke henüz hakimiyetini sürdürmektedir.

Kaynak:Rehber Ansiklopedisi