“Telefon Suya Düştü!” Korkusunun Düşmanı: Düşük Maliyetli Nano-Kaplama

nano-kaplama

Nano kaplama

Akıllı telefon piyasası son 25 yılda yüzde 32 büyüyerek dünyanın en hızlı büyüyen alanı olmuştur.

Akıllı telefonlar sosyal etkileşim tarzımızı kökten değiştirdiği gibi günlük hayatta çözmek istediğimiz her probleme ara yüz oluşturdu. Otomobilde telefona dokunmadan telefonla konuşmaktan eve henüz varmadan termostata verilen komut ile sıcak bir banyoyu hazır bekletmeye imkân veren bir kolaylık demektir bu.

Birçokları için durduk yere telefonsuz kalmak endişe ve hatta öfke verici bir deneyim olacaktır. Bu da dayanıklılığı attırmak için üreticilerin daha fazla çalışma yapmaları gerektiği anlamına gelmektedir.

Ekranda çizilme hasarlarından sonra en çok rastlanan zarar sıvılar sebebiyle olanalardır. Son rakamlara göre günde bir milyona yakın telefon sıvı kaynaklı hasara uğramaktadır. Bu da yıllık yaklaşık 100 milyar dolarlık büyük bir zarar anlamına gelmektedir.

Telefon üretiminin baş rolleri Apple ve Samsung bu sorunun üstesinden gelmek için mekanik çözümler sunabilmektedir. Sızdırmaz conta ve O-ring yüksek kalite telefonları suyun getirebileceği hasarlardan korumak için kullanılan yöntemlerden yalnızca ikisidir. Ne var ki bu tip koruma yöntemleri diğer üreticileri zorlayan bütçeler gerektirir. Bu yüzden daha az maliyet ile hızlı sonuçlar veren polimer kaplama yöntemleri aranmaktadır. Bu türden bir koruma sağlamak sundukları fiyatlara oranla karşılaştırıldığında fazla maliyetli görünüyor. Savunma sanayiinden ilham alınıp önceleri askerleri kimyasal saldırıdan korumak için kullanılan nano kaplama telefon korumasına adapte edilme çalışmaları yapan P2i telefonlar için kullanılacak olan bu kaplama ile de ön plana çıkmaktadır. Bu teknoloji ilk aşamada sıvı sıçramaları ve taşmalarına karşı korunma sağlamaktan sorumlu olsa da bir sonraki adım kaza ile sıvıya batmak gibi tamamen sıvı kaplı ortama karşı olacaktır.  Ayrıca mekanik korumanın birçok negatif özelliğini de ortadan kaldırması bakımından daha tercih edilebilir yöntem olacak gibi görünüyor. Maliyet, proseste harcanan zaman, parça ağırlık ve hacminin artışı aynı zamanda termal problemlere de yol açmaktadır. Ayrıca daha şık bir çözüm için de yol aranmaktadır.

Kaplama IPx2 adı ile sertifikalı ürün haline getirildi. Sıvıya karşı koruma sıvı damlalarının 15 derece dik  açıyla gelmesi ve nemli ortamlardan korunması gibi özellikler gösterecektir. Yine de yağmur ve sıvıya batmalara karşı korunma sağlamayacaktır. Yani P2i su sızmalarından değil, suya maruz kalındığında yapının korunmasına karşı koruma sağlamaktadır.  Çünkü su bir kez elektronik devreye sızdığında cihazı zayıflatmaya ve korozyona sebep olarak geri dönülmez hasara sebep olacaktır. P2i bünyesinde çalışan bilim adamı Garth Lautenbach belirtiği gibi; “Telefon suya düşürüldükten sonra çalışsa bile korozyon her zaman bir tehdit olacaktır. Su damlası devreye temas ettikten sonra, korozyon hemen ilerlemeye başlar. Bu yüzden bazı cihazlar çalışmaya devam etse dahi sonunda çalışamaz hale gelecektir.”

Referans:

A low cost nano-coating to protect electronic devices from water, Tom Austin-Morganhttp://www.p2i.com