Rüzgar Türbinlerinin Bilenen ve Bilinmeyen Yönleri

Wind generator turbines in sky

Wind-Energy-new

Enerji çağımızı şekillendiren, ülkeler arası ekonomik dengeleri değiştirebilen ve üzerinde sayısız çalışmaların sürdüğü teknolojik bir devinimdir. Yenilenebilir enerjide Rüzgar Türbinlerinin yeri, modern çağımıza ışık tutan unsurlardan.

Çalışma Prensibi;

Rüzgar türbinin çalışma prensibi, rüzgarın etkisiyle dönen türbin kanatlarının dingiller yardımıyla yavaş rotasyon hızını (30-60 rotasyon/dk), yüksek rotasyona çeviren (1000-1800 rotasyon/dk) ve 60 AC elektrik akımı üretmesini sağlayan bir sistemdir. Ayrıca rüzgarın esme yönünü hesap edip kontrol odasına aktaran ve 55 mph dönüş hızını aşıp tehlikeli boyutlara ulaşmaması için kendisini kapatan bir sistemi mevcuttur.

Avantajları;

Rüzgarın oluşmasını sağlayan temel sebep güneşin dünyamızı ısıtmasıdır. Bununla birlikte dünyanın dönmesi ve dünya yüzeyindeki düzensiz düzlüklerin toplamı sonucu rüzgarlar oluşur. Bu yüzden sürdürülebilirliği yüksektir.

Yenilenebilir enerji olduğundan temiz bir enerji kaynağından beslenir. Bununla beraber fosil ve kömür yakıtlar gibi havayı kirleten ozon tabakasına zarar veren bir enerji kaynağı değildir.

Kurulum maliyetinin ucuz olması fosil yakıtların kullanımını dikkate aldığımızda alternatif enerji kaynağıdır.

Dezavantajları;

Üretilen enerji baz alındığında Nükleer santrallerin yerine geçecek enerji kapasitelerine sahip değillerdir. Kullanım amacı fosil ve kömür yakıtlarının kullanımını azaltmaktır.

Çok büyük alan kaplarlar ve toprak maliyetleri zaman zaman elde edilecek enerjinin önüne geçebilir.

Çevreye insan sesinin duyamayacağı ama biyolojik anlamda insan yaşamını etkileyebileceği 40 desibel altı sesin etkisi söz konusu olabilir. Geceleri insanların uykusunu bölebilir.

Rüzgar Türbinlerinin yaşam alanlarına, çevredeki tarıma ve hayvanlara zarar verdiği tartışma konusu olmuştur. Küçük  türbin gruplarının (25-50 metre) yerleşim yerine 550 metre mesafede olması yeterlidir. Büyük türbin gruplarında (100 m ve >)  ise 1550 m yerleşim yerine uzak olması istenir. WHO / ISO standartlarına göre Rüzgar Türbini kurmak için uymak gerekir.

http://energy.gov/eere/wind/advantages-and-challenges-wind-energy

https://www.quora.com/What-is-the-minimum-safe-distance-from-a-house-a-wind-turbine-should-be-built