Rüzgar Türbinlerinde Üç Kanat Bulunmasının Nedeni

rüzgar türbinleri

Rüzgar türbinleri çevremizde sık sık görüyoruz. Peki rüzgar türbinlerinde üç kanat bulunmasının nedeni nedir?

Rüzgar türbini tasarımlarında dikkat edilen unsur, daha fazla rüzgarı yakalayıp gerekli elektrik üretimi için maksimum verimi alabilmektir. İki kanatlı rüzgar türbinlerinde verim alınabilmektedir ancak bu sistemlerde dengeyi sağlayabilmek için özel amortisörler gerekmektedir. Bu da maliyeti artırdığından tercih edilmez.

Üç kanatlı sistem 120 derecelik dönüş ile gerekli torku oluşturur. Daha fazla kanat kullanıldığında ağırlık ve sürtünmedeki artış nedeniyle dönüş hızı yavaşlar. Bu da enerji verimini düşürür.

Tek kanatlı türbinlerin verimli olduğu düşünülebilir. Ancak bu türbinlerde dönüş hızı artar. Dolayısıyla denge ve gürültü problemleri ortaya çıkar.

Neden Kanatlar Çift Değil Tek Sayıda Tercih Edilir?

Rüzgar türbinlerindeki kanatlar çift değil genelde tek sayıda tercih edilir. Çift sayıda olsaydı ne olur? Kanatlardan biri tepe noktasındayken diğeri türbinü ayakta tutan direkle aynı hizada olurdu. Buda tepedeki kanada rüzgar tarafından daha fazla güç uygulanmasına yol açardı. Çünkü kule ayağı havanın alttaki kanat etrafındaki hareketini etkiler.

Böylece bu durum kanatların dikey olarak ileri-geri hareket etmesine yol açar. Bunun sonucunda da rüzgar türbininde dayanıklılık ve denge problemleri oluşur. Kanat sayısı tek olan rüzgar türbinlerinin mekanik özellikleri ise dönen bir çarkta olduğu gibi dengelidir. Bunun sonucunda üç kanatlı rüzgar türbinlerinin enerji verimliliği, denge ve dayanıklılık yönünden çok daha avantajlı olduğunu görmüş olduk.

Tavsiye yazı: Rüzgâr Türbinlerinde Neden Genellikle Üç Kanat Bulunur?