Bu robot 2 saatlik beyin ameliyatını 2,5 dakikada gerçekleştiriyor!

ameliyat-yapan-robot-

Yapay zeka ve robotlara güven meselesi günümüzde çokça tartışılırken, hayatımızı emanet edeceğimiz bir başka buluşa daha imza atıldı. Beyin ameliyatını insanlardan 50 kat daha hızlı tamamlayan robot yapıldı.

Cerrahi operasyonlar tıp biliminin en zorlu operasyonlarıdır. Ciddi anlamda yetenek ister ve büyük bir sabır ve ustalık gerektirir. Özellikle beyin cerrahları, dünyada nadir rastlanan uzmanlardır.

Yapay zeka yazılımları, robot teknolojisiyle birleşerek, insan yeteneklerini aşan sonuçlar ortaya çıkarmaya başladılar. Hassas bir işlem olan beyin cerrahisi gibi işlerin bile üstesinden gelebilecek hassasiyette ve doğrulukta çalışan bu robot, uzuvlarını kontrol eden bir insana ihtiyacı olmaması nedeniyle benzerlerinden ayrılıyor.

Utah Üniversitesi araştırmacıları, bu çalışmayla insan hatalarını en aza indirgemeyi amaçlıyor. Robot, karmaşık bir operasyon için gerekli olan zamanı 50 kat daha hızlı gerçekleştirerek 2 saat süren bir beyin ameliyatını 2,5 dakikada tamamlıyor. Taramalardan toplanan bilgilerle kafatasının hassas bölgelerine yönlendirilen  robota gerekli komutlar programlanarak giriliyor.

Bu geliştirmenin temel amacı kafatası kemiğini ve beyin zarını çıkarmak.

Böyle bir robotun meydana getirdiği hayat kurtarıcı özelliklerden başka potansiyel anlamda daha fazla yardımcı olabilmesi için geliştirilmesine devam edilecek. Ameliyatların daha kısa sürmesi, masrafların daha düşük ve insan kaynaklı hataların sıfıra indirilmesi teknolojinin ne kadar büyük bir hızla geliştiğinin en büyük ispatı. Anestezinin daha kısa süreli uygulanması da hastaların ameliyat ardındaki sorunları çokça azaltıyor ve hastaların daha çabuk iyileşmesine imkan tanıyor.