Poliüretan Köpük Nasıl Kullanılır?

Poliüretan köpük, havadaki nemin yardımıyla kürleşen ve bu esnada genleşen bir izolasyon malzemesidir. Başta pencere ve kapı montajında olmak üzere her türlü boşluk doldurma uygulamalarında, ses ve ısı izolasyonunda, yangına karşı izolasyon gereksinimlerinde ve su geçirmez bariyerlerde bu malzeme kullanılır.

Poliüretan köpük malzemesinin uygulanması sonrası havadaki nem, bu malzeme ile reaksiyona girerek genleşir. Daha sonra poliüretanın güçlü yapıştırma kuvveti sayesinde uygulanan yüzeyde sağlam bir şekilde kalır. Peki, poliüretan köpük nasıl kullanılır?

İlk olarak tenekenin üzerindeki valfe pipet ya da tabanca aparatının vidalanmasıyla takılır. Ardından yaklaşık 20 saniye boyunca güçlü bir şekilde teneke çalkalanır ve baş aşağı vaziyette tutularak pipetin ya da kullanılan tabancanın tetiğine baskı yapılır. Bu baskının kuvveti ne kadar fazla olursa o kadar şiddetli bir çıkışın yapılması sağlanır. Dik yüzey alanlarında köpüğün her zaman aşağıdan yukarıya doğru uygulanması gerekir. Ayrıca uygulama yapılırken ortamın ve teneke sıcaklığının belirtilen aralıkta olmasına dikkat edilmelidir.

Pu Köpük Kullanım Alanları Nelerdir?

Pu köpük kullanımalanları kapsamında kapı ve pencere montajı en yaygın alanlardır. Ayrıca elektrik tesisatlarının ve sıcak – soğuk su borularının izolasyon uygulamalarında, teraslarda, yapıların perde beton bölümlerinde, buzhanelerde, çatı kiremitlerinin yapıştırma işlemleri gibi birçok alanda kullanılır. Çok fazla kullanım alanı olan poliüretan köpük malzemelerinin kaliteli olması da çok önemlidir.

Pu Köpük Fiyatları

Pu köpük fiyatları, ortalama olarak uygulanacak olan kalınlığa göre değişim göstermektedir. Gramına göre de değişim gösteren poliüretan köpük fiyatlarına firmamız Selsil web sitesinden ulaşabilirsiniz.

Pu Köpük Çeşitleri Nelerdir?

Pu köpük çeşitleri, amacına ve tipine göre birbirlerinden ayrılmaktadır. Uygulama tipine göre poliüretan köpüklerden pipetli köpükler; piyasada en faza rastlanılan ve sıklıkla satılan bir köpük tipidir. Her bir tenekenin yanında verilen pipet aparatı aracılığıyla uygulanan bu köpük, genleşme oranı yüksek olduğundan dolayı çoğunlukla büyük boşlukların doldurulmasında kullanılır.

Bir diğer pipetli köpük çeşidi olan tabancalı veya profesyonel köpükler; özel uygulama tabancası ile kullanılır. Genellikle profesyonellerin tercih ettiği bir ürün olan tabancalı köpüklerin genleşme oranı düştür. Bu sebeple daha dar boşlukların doldurulması için bu köpük kullanılır.

Kullanım amacına göre farklı olan poliüretan köpük çeşitlerinden boşluk doldurma köpükleri; en çok tercih edilen köpük tipi konumundadır. Bir diğer köpük çeşidi ise yapıştırma köpükleridir. Bu köpük çeşidinin genleşme oranları standart köpüklere oranla daha düşük ve bununla birlikte polimeri daha yoğun olduğundan dolayı yapıştırma özelliği baskın olan köpüklerdir. Yapıştırma köpükleri ile ısı izolasyon malzemelerinin yanı sıra gaz beton, mermer ve tuğla gibi farklı yapı elemanları yapıştırılabilmektedir.

Poliüretan Köpük Nasıl Temizlenir?

Poliüretan köpüğün temizlenmesi için en basit yöntem kurumadan temizlemedir. Bu işlemi gerçekleştirebilmek için özel olarak üretilen poliüretan köpüğü temizleyicileri bulunmaktadır.

Poliüretan köpüğün uygulanması işleminde her zaman temizleyicileri de bulundurmak gerekir. Bu temizleyiciler sayesinde el, elbise veya benzeri her malzemeden kalıntı kalmayacak şekilde temizleme yapılır. Bazı poliüretan köpüklerin temizlenmesi için ise farklı yollar kullanılabilir. Örnek olarak kurumuş poliüretan köpüğün temizlenmesi için sadece kesme işlemleri yapılabilir.

Poliüretan Köpük Nasıl Satın Alınır?

Poliüretan köpük satın almadan önce alacağınız ürünün kaliteli olup olmadığını iyi belirlemelisiniz. Selsil, kaliteli poliüretan köpük malzemelerini sizlere sunmaktadır. Aynı zamanda poliüretan köpük temizleyicilerini de sizlere sunan firmamız sayesinde çeşitli köpük doldurma işlemlerini ve sonrasında temizleme işlemlerini gerçekleştirebilirsiniz. Uygun fiyatlı ve yüksek kaliteli ürünleri satın almak için web sitesini ziyaret edebilirsiniz.